Nucený přechod na DVB-T2 v kombinaci s kodekem HEVC může být pro část diváků komplikovaný. Možným řešením je i přechod na jiný způsob příjmu. Výrazný rozdíl oproti minulosti, kdy se přecházelo z analogu na DVB-T je v tom, že dnes mají diváci vedle antény, satelitní a kabelové televize k dispozici i možnost sledování televize přes internet. A právě IPTV operátoři nebo satelitní společnosti mohou výrazně zamíchat poměry na trhu.
Satelitní operátor freeSAT patří k nejstarším a nejznámějším poskytovatelům placené televize na českém a slovenském trhu. Z pohledu programové nabídky však dlouhodobě zaostává za všemi konkurenčními poskytovateli. I přesto může oslovit cenově citlivého diváka, který momentálně využívá bezplatnou nabídku DVB-T.
Ve srovnání s platformou DVB-T2 však mohou placené platformy divákům nabídnout širší portfolio programů a doplňkové služby. Nebude to sice „úplně zadarmo“, ale poměr ceny a kvality je rozhodně na straně pay-tv operátorů, neboť mohou nabídnout výrazně kvalitnější Full HD rozlišení u většiny stanic.
Připlatí si divák „pár korun“ za lepší obraz?
Právě kvalita obrazu může být důležitým argumentem pro část diváků. Možnost sledovat nejžádanější programy v plnohodnotném HD rozlišení bude i roce 2020 dostupná pouze v placených platformách. Anténní televize navzdory technologickému pokroku nabídne u většiny televizí výrazně nižší kvalitu obrazu – pouze čtvrtinu obrazových bodů. Nelze se tedy divit, že operátoři placené televize vidí v přechodu na DVB-T2 obrovskou příležitost, aby přilákali co nejvíc anténních diváků na svou stranu.
Pokud tedy uvažujete nad :vyřešením otázky DVB-T2:, tak placená televize může být jednou z vhodných možností. Jednotliví operátoři totiž pomalu přicházejí s cenovými nabídkami, které by ještě před 2-3 lety byly nemyslitelné – konkrétně nabídka desítek HD programů za nižší stovky korun.
Ve srovnání s platformou DVB-T2 však mohou placené platformy divákům nabídnout širší portfolio programů a doplňkové služby. Nebude to sice „úplně zadarmo“, ale poměr ceny a kvality je rozhodně na straně pay-tv operátorů zejména díky výrazně vyšší obrazové kvalitě většiny stanic (ve srovnání s DVB-T2).
K tématu: Nový ceník satelitní služby Skylink zvýhodní pravidelné měsíční předplatitele
Očekávaná konsolidace na trhu placené satelitní televize
FreeSAT má ve srovnání s dalšími operátory placené televize určitou konkurenční výhodu. Vedle tradiční placených programů poskytuje i soubor základních TV stanic za relativně nízký roční poplatek 500 Kč. Zároveň má k dispozici poměrně bohatý balíček placených programů „Medium“ od 150 Kč, což lze považovat za cenově nejdostupnější nabídku placené satelitní televize v ČR.
Nevýhodou tohoto operátora je však výrazně omezená nabídka programů v nejnižším balíčku, i celkově malý počet stanic v HD rozlišení (ve srovnání se Skylinkem, DIGI nebo T-Mobile TV). Tím se snižuje přidaná hodnota této služby oproti DVB-T2. U freeSATu totiž – podobně jako v DVB-T2 – prozatím absentují nejatraktivnější doplňkové služby. Chybí například zpětné zhlédnutí pořadů nebo možnost konzumace TV obsahu na mobilních zařízeních.
V nejbližší době se očekává i konsolidace na trhu satelitní televize. Skupina M7 Group provozující Skylink oznámila koupi operátora freeSAT a dalších značek lucemburské společnosti UPC DTH. FreeSAT momentálně funguje samostatně, nicméně v určitém horizontu lze očekávat změny, pokud vše povolí regulační úřady.