Platformě SKY se povedlo provést lepší zabezpečení svých satelitních programů těsně před začátkem nové fotbalové sezóny. Jenomže někteří „provozovatelé“ nelegálních sharingových služeb dokázali i nové zajištění poměrně rychle obejít. To ukazuje na fakt, že na obou stranách barikád stojí proti sobě velmi dobře připraveni specialisté, a boj proti neautorizovanému příjmu je během na velmi dlouhou trať.
Navíc, i kdyby se podařilo kryptované satelitní programy absolutně zabezpečit, problém pirátství by tím úplně nevymizel. Novým produktem televizních pirátů jsou totiž neautorizované IPTV aplikace, které streamují obsah nabraný legitimní cestou. Vůči tomuto způsobu příjmu nyní neexistuje spolehlivá ochrana.
Jedinou účinnou cestou je edukace diváků, že se jim pirátství z různých důvodů nevyplatí. Například kvůli tomu, že nelegální příjem je technicky nestabilní a negarantovaný. Spolu s tím by ale měla přijít i možnost diváků legálně si zaplatit jakoukoliv televizní službu, pokud o to projeví zájem. Bez hloubkových „lustrací“ a bez geoblokace, která někdy dosahuje až paranoidních rozměrů.
Psali jsme: Německá Sky s další malou výhrou nad satelitními piráty
Není totiž vhodné, pokud některý globální provozovatel uměle omezuje dosah díla, a dělí své publikum na „autorizované“ a „neautorizované“. Podobnou praxi uplatňují například americké pay-tv služby, které podmiňují legální abonenci tím, že ji zaplatíte platební kartou vydanou výlučně pobočkou banky sídlící na americkém území.
Zatímco ještě před 5 lety si mohl například americkou nabídku placené televize zaplatit kdokoliv, kdo byl virtuálně nebo fyzicky přítomen na území USA, nyní vám už ani fyzická přítomnost na americké půdě nepomůže. Pokud jste tam jen jako turista, a nemáte americkou trvalou adresu ani platební kartu, máte jednoduše smůlu.
Tento způsob sice může poměrně dobře fungovat při geoblokaci obsahu, ovšem nevyřeší motivy televizního pirátství. Cílem pro mnohé „piráty“ totiž není „ušetřit“, ale dostat se k obsahu, který je z licenčních důvodů pro některé části světa nedostupný.
Tím se však dostáváme k podstatně komplikovanější problematice, která výrazně přesahuje rozsah této úvahy. Tuto problematiku však určitě rozebereme v jednom z příštích videorozhovorů.
Jedinou účinnou cestou je edukace diváků, že se jim pirátství z různých důvodů nevyplatí. Například kvůli tomu, že nelegální příjem je technicky nestabilní a negarantovaný. Spolu s tím by ale měla přijít i možnost diváků legálně si zaplatit jakoukoliv televizní službu, pokud o to projeví zájem.