Video na vyžádání přilákalo starší uživatele, mladí ve větších počtech navštěvují kina
Rozšíření obecenstva streamingových služeb o starší ročníky v průběhu lockdownu příliš nepřekvapí. Překvapením je ovšem vývoj návštěvnosti standardního kina v období po lockdownech.
Zákaznická báze některých online streamingových služeb se postupně překlápí ve prospěch starších uživatelů. Alespoň to tvrdí analytická firma Ampere Analysis, která uvádí, že covidová pandemie a s ní související lockdowny přispěly k tomu, že i mírně starší generace diváků si navykla na placené video na vyžádání. Výsledkem je, že diváci ve věkové skupině 24-44 let mohou nyní být výrazněji zastoupeni v klientské bázi Netflixu než mladší diváci ve věku 18-24 let. Pokud by se tyto předpoklady potvrdily, znamenalo by to znatelný posun v konzumaci placených VOD služeb u staršího publika.Na druhou stranu je potřeba brát data analytické agentury s rezervou. Cílová skupina 24-44 let je totiž dostatečně široká, aby se do ní vešla i poměrně silná skupina diváků mladších 30 let. Pro kýžený výsledek postačí tuto věkovou skupinu vhodně ohraničit. Pokud bychom však zkoumali podíl diváků ve věku 18-29 let a počtu diváků starších 30 let, zjistili bychom, že klientská báze Netflixu zatím výrazněji „nezestárla“. K potvrzení tohoto předpokladu však není k dispozici dostatek veřejně dostupných dat.
Překvapením je ovšem vývoj návštěvnosti standardního kina v období po lockdownech. Ukazuje se, že až 50 procent návštěvníků kina tvoří diváci mladší 35 let. Před začátkem pandemie Covid-19 tvořila tato skupina pouze třetinu návštěvníků kin. To může být velmi dobrou zprávou pro provozovatele „prezenčního promítání“, jelikož mladší generace po nuceném období lockdownů objevuje přínosy prezenčního sledování filmů v kinech místo osamělého sledování streamingu doma u televize nebo na mobilním zařízení.
Další informace v angličtině na webu Advanced Television.