Většina italských domácností preferuje DVB-T s variantou MPEG-4
Terestrické vysílání využívá v Itálii přibližně 22 milionů domácností jako primární nebo sekundární platformu. Vysoký podíl terestriky má na svědomí velmi bohatá programová nabídka, kterou zajišťují stovky různých operátorů. Kromě množství volných programů lze sledovat i desítky placených TV stanic.
Přirozená obměna přijímačů na DVB-T2 / HEVC by trvala přibližně 8 let. Právě to je důvodem, proč italská vláda zavádí příspěvky na set-top-boxy do výše 50 eur. Finanční podpora by měla formu slevy na nákup terestrických, satelitních nebo kabelových set-top-boxů. Podrobněji jsme o tom psali v článku Itálie plánuje příspěvky na set-top-boxy. Zadotuje DVB-T2, satelitní i kabelové přijímače.
Pohled na statistiky ukazuje, že přibližně 56 procent italských domácností sledujících terestriku upřednostňuje standard DVB-T/MPEG-4. Dále je v Itálii až 25 procent domácností, které přijímají pouze DVB-T/MPEG-2 navzdory tomu, že vysílání v MPEG-4 poskytuje mnohem širší programovou nabídku. Nový standard DVB-T2/HEVC má podíl přibližně 18 procent.
Přibližně 56 procent italských domácností sledujících terestriku upřednostňuje standard DVB-T/MPEG-4. Nový standard DVB-T2/HEVC má podíl přibližně 18 procent.
Rychlejšímu rozvoji DVB-T2 může pomoci placená televize SKY
Navzdory poměrně nízké penetraci DVB-T2/HEVC přijímačů lze očekávat, že jejich počet výrazně vzroste. Kromě státních pobídek lze totiž očekávat i zvýšenou aktivitu skupiny SKY Italia patřící americkému Comcastu. SKY vedle satelitu a IPTV poskytuje placené programy i v teresrice. Momentálně je jediným poskytovatelem pay-tv programů v DVB-T2. Divákům v terestrice může dodat nové dotované přijímače pro sledování placené nabídky v DVB-T2.
Klíčovým v celém procesu přechodu na nový vysílací standard bude i postoj řady malých operátorů regionálních multiplexů, kterých je v Itálii několik stovek. V jejich případě může nucený plošný přechod na DVB-T2 přinést značné problémy. Řada operátorů nemusí mít dostatek prostředků pro případné investice, což by mohlo vést k ukončení vysílání řady programů v terestrice a ve svém důsledku by to mohlo výrazně poškodit terestrickou platformu.
Bude tedy zajímavé sledovat, jak si italská vláda s těmito problémy poradí. Situace se v této zemi dynamicky mění. Itálie původně rozhodla o zachování DVB-T, přičemž standard DVB-T2 měl být pouze doplňkem, zejména s ohledem na rozvoj placené televize. Další vývoj se ještě může měnit, na definitivní rozhodnutí má země ještě určitý čas, jelikož pásmo 700 MHz uvolní až o dva roky později než některé jiné evropské země.
Situace v ČR: Placená televize v DVB-T2 je reálnější, čeká se na vhodného poskytovatele
Přístup evropských zemí k DVB-T a DVB-T2
- Česká republika: Povinný přechod na DVB-T2/HEVC, bez kompenzace domácností
- Rakousko, Německo: DVB-T2 jako převážně placená platforma, volné programy na satelitu
- Maďarsko, Slovensko: volné televize v DVB-T, placené v DVB-T2, kompenzace nejsou potřeba
- Francie, Portugalsko: setrvají u DVB-T, platforma T2 bude jen doplňkem
- Itálie: přejde na DVB-T2, kompenzuje nízkopřijímové domácnosti
- Španělsko: částečně zachová DVB-T, 150 mil. EUR pro domácnosti, 10 mil. EUR pro operátory
- Finsko: přejde na DVB-T2, vypne televize ve standardním rozlišení, kompenzace předmětem sporu
- Švédsko: Zachová DVB-T, jednu síť překlopí do DVB-T2. Kompenzace nejsou potřeba
- Švýcarsko: odmítlo přechod na DVB-T2, dne 3.6.2019 úplně vypnulo anténní příjem
- Belgie: placená televize v DVB-T2, veřejnoprávní televize VRT opustí DVB-T
Další země ještě definitivně nerozhodly, zda opustí standard DVB-T a jak by měl přechod probíhat
Evropská unie požaduje, aby televize uvolnily frekvence v pásmu 700 MHz. Jednotlivé státy si však mohou libovolně stanovit, zda chtějí zachovat současnou technologii vysílání DVB-T v menším rozsahu, nebo zda chtějí kombinovat technologie DVB-T a DVB-T2. Rovněž mají státy relativně volnou ruku v otázce kompenzace nákladů domácností. Česká republika chce kompenzovat operátory, s kompenzacemi domácností však nepočítá.
* Zobrazit všechny články na téma Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě.