V éteru dominují Roxette a Pink, z českých interpretů Kryštof, Chinaski nebo Mirai
Čtveřici významných českých rádií jsme podrobili analýze playlistu, a to za období jednoho měsíce. Vyplynulo z toho několik faktů – ačkoli se na letmý poslech může zdát, že playlist těchto stanic je zaměnitelný, není tomu rozhodně tak. Playlistům českých rádií bez výjimky dominují Kryštof, Chinaski, Marek Ztracený a Mirai. Na tomto konstatování by pravděpodobně mnoho lidí nic nepřekvapilo. O něco překvapivější je pohled na zahraniční interprety, Roxette a Pink jsou v řadě rádií dominantními.
Při poslechů rádií míváme všichni subjektivní pocity z toho, jak daná rádia hrají. Své dojmy jsem proto konfrontoval s daty, to vše pro ověření svých hypotéz. Analýze jsem podrobil zářijové playlisty čtyř rádií – veřejnoprávní stanici zastupuje Radiožurnál, ze soukromých Rádio Impuls, Frekvence 1 a Rádio Blaník.Vybíral jsem tedy z každé mediální skupiny stanici s podobným zaměřením, zároveň ta, která zveřejňují playlist na svých stránkách. V úvahu je brán celý den (00.00–24.00). Připomínám, že Rádio Impuls hraje výhradně česky od 20.00–05.00, Rádio Blaník první pondělí v měsíci hraje výhradně česky.
Impuls: Nejhranější zahraniční interpret je až na 27. místě
Nejhranějším interpretem na vlnách Rádia Impuls je skupina Kryštof, během září zazněla zhruba 130krát z toho se každá jejich skladba odehrála 5krát (tedy zhruba 25 unikátních skladeb). Následují Chinaski (30 unikátních skladeb), Karel Gott (nejvíce, 53 unikátních songů), v patách jim jsou Mirai, Elán a Michal Hrůza. Vysokou rotaci sledujeme také u Hany Zagorové a Heleny Vondráčkové (35 unikátů).
Prvním zahraničním interpretem je švédská skupina Roxette, zazněla 42krát se 17 skladbami. S počtem odehraných skladeb se celkově umístili na 27. místě. O pár příček dál je s odstupem Michael Jackson (33 skladeb, z toho 7 unikátních), Ava Max, Alvaro Soler a Adele.
Vůbec nehranější skladbou je Tak se nezlob od Marka Ztraceného (více než 40 krát), Hned teď od Kryštofa (40 krát), Propojení od Michala Hrůzu (31 krát). Ze zahraničních dominovaly skladby Alec Benjamin & Alessia Cara – Let Me Down Slowly (26 krát), Shawn Mendes & Camila Cabello – Seńorita (25 krát) a Ava Max – So Am I (25 krát).
Z hlediska srovnání s dalšími třemi sledovanými stanicemi Impuls má poměrně vysoké rotace interpretů, nicméně nabízí poměrně širokou škálu jejich hitů. Odhadem hraje zhruba 500 interpretů a téměř 1.500 unikátních skladeb.
Frekvence 1: Mirai naprosto jasně vítězí
René Hnilička nastoupil od letošního roku do stáje rádia Frekvence 1 a vzal si na starosti hudební složku. Na rozdíl od předchozího formátu se výrazně ubírá směrem aktuálnější hudby a omezení českých skladeb na poslední tři dekády. Jisté náznaky změny formátu jsme mohli pozorovat v posledních letech – experiment od rockovějšího hávu, přes silnější postavení domácí muziky (podílel se na tom moderátor Míra Michálek).
Z českých interpretů převažuje skupina Mirai (přes 100 výskytů a 10 unikátních skladeb), druhý je Xindl X a o třetí místo se dělí Chinaski a Anna K. Kryštof s podobným počtem skladeb následuje. Z pořadí nejhranějších interpretů vyplývá, že při srovnání s konkurencí je playlist jednoznačně rozpoznatelný a dává prostor aktuálnější české muzice o něco více než konkurence.
Zahraniční reprezentuje Pink (7. nejhranější interpretka s 83 výskyty a 14 unikátními skladbami). Následuje Ava Max (75 krát), Ed Sheeran (65 krát).
Frekvence 1 dává výrazný prostor novější hudbě a méně ohraným interpretům, například česká skupina Like-It (více než 60 krát za měsíc). Od léta mají v playlistu místo interpreti, kteří do té doby v éteru Frekvence 1 neměli výrazný prostor – Imagine Dragons (55 krát), Sugababes (46 krát) či Hurts (ti ovšem hrají po půlnoci).
Nejhranější skladbou je Anna K – Na malou chvíli, Mirai – Yahoda, Ava Max – Kings & Queens, Chinaski – Kapradí, Xindl X – Růžový brejle, Lucie – Chtěli jsme lítat, Slza – Fotky a Like-It – Křídla (všechny jmenované hrály zhruba 50–60 krát).
Frekvence 1 hrála během měsíce přes 700 interpretů a 1.200 unikátních skladeb. Hity na rádiu Frekvence 1 jsou ve výrazně vyšší rotace ve srovnání s dalšími rádii.
Radiožurnál: Dominují Roxette, Kryštof není mezi TOP 50
Český rozhlas Radiožurnál má nejméně rotací, předpokládá totiž, že posluchači stráví delší čas poslechem v kuse. Žebříčku dominují Roxette (70 krát s 16 unikátními skladbami) a Pink (65 krát s 13 unikáty), trojici uzavírají Chinaski (60 krát s 12 unikáty). Adele, Imagine Dragons a Bryan Adams zazněli více než 50 krát.
Na dalších místech se umisťují zpravidla intepreti, kteří nemají v dalších rádiích tak široké zastoupení. Jmenovitě Tom Walker (50 krát), U2 (50 krát), Divokej Bill (50 krát). Je více než zajímavé, že skupina Kryštof je z hlediska odehraných skladeb až zhruba na 70. místě, odezněli totiž jen asi 20 krát.
Za povšimnutí stojí, že na většině rádií od Anety Langerové hrají zpravidla jen několik starších hitů (Voda živá, Srdcotepec, Hříšná těla – křídla motýlí, V bezvětří), Radiožurnál hraje až 10 unikátních skladeb od této interpretky, jako první často zařazuje její nové hity. Dále mají prostor Bastille, Milow, Dermot Kennedy, rovněž mají možnost začínající čeští interpreti.
Petr Král vtisknul Radiožurnálu rovněž originální rukopis a rozpoznatelnost, lehce převažují rockové melodie (alternative rock, pop-rock, indie-rock), zkrátka nepřijdou fanoušci české a slovenské hudby.
Nejhranější skladby Radiožurnálu (Michal Hrůza – Most přes nikdy, James TW – Say Love, Support Lesbians – Here I am, Nico Santos – Unforgettable, Millow – Whatever It tAkes, Mark Ronson, Miley Cyrus – Nothing Breaks Like a Heart, Chinaski – Kapradí, Adele – Water Under the Bridge, Weekend – Blinding Lights, Ray Dalton – In My Bones) zahrály maximálně 20 krát, což je až třikrát méně oproti ostatním.
Za září odehrálo svůj part přes 600 unikátních interpretů a 1.100 interpretů. Nutno podotknout, že Radiožurnál hraje obecně méně hudby a v některých hodinách zazní jen 5–6 hitů (po 0.00, 12.00, 17.00, 18.00).
Rádio BLANÍK – GUMP a Za100LET jsou vítězové
Nikoho nepřekvapí, že jedničkou je skupina Kryštof a Chinaski, obě kapely zazněly každá zhruba 130krát, s více než 20 unikátními skladbami. Následují Michal David, Karel Gott, Hana Zagorová, Dalibor Janda, Mirai, Olympic a Marek Ztracený (zhruba stokrát).
Za zahraničních interpretů opět vítězí Roxette (15. místo celkem, 70 krát se 17 unikáty), následuje ABBA s podobnou rotací, dále Queen, Michael Jackson a Sandra. Formát Rádia BLANÍK je nadále spíš konzervativní, obecně sledujeme větší důraz na hity posledních 40 let a dokonce občasně zazní taneční hudba 90. let.
Rotace jednotlivých skladeb je nízká, nejhranější skladba se za měsíc objeví v playlistu 20 krát. Oblibu mají GUMP – Protože to nevzdám, ZA100LET – Za 100 let, Marek Ztracený – To se mi líbí, Slza – Paravany, Mirai – Yahoda, Mirai – Chci tančit, SLZA & Celeste Buckingham – Na srdci, Mirai – Otchi, Lucie Vondráčková & Radim Flender – Stanice svět. Mirai má tedy mezi TOP 10 hity za daný měsíc hned tři skladby.
Rádio BLANÍK vsází na velmi pestrou paletu interpretů, hraje jich více než jeden tisíc, nejvíce ze všech sledovaných. Unikátních skladeb najdeme v zářijovém playlistu výrazně přes 1.800. Oposlouchat by se tedy posluchačům neměli tak rychle.