Tři překvapivé zprávy z minulého týdne
První červnový týden byl velmi bohatý na události. Nejvýraznější očekávání vzbuzovala tradičně konference DIGIMEDIA 2022, o které jsme podrobněji psali už ve čtvrtek. Nicméně předtím i poté se objevily tři další zprávy, které by šlo označit jako překvapivé.
Nejprve v úterý generální ředitel České televize Petr Dvořák představil balíček výrazných úsporných opatření, která se dotknou především programů ČT3 a ČT sport, částečně se však projeví i ve vysílání dalších okruhů. Výsledkem je, že kanál ČT3 začátkem příštího roku skončí a programové investice do ČT sportu budou výrazně omezeny. Česká televize nenakoupí práva k dalším sportovním událostem a je připravena se s dalšími televizemi rozdělit o balík práv, které momentálně drží.
Ve středu odpoledne jsme se rovněž dozvěděli o změnách v nejvyšším vedení Českých Radiokomunikací. Dosavadní generální ředitel Vít Vážan končí na vlastní žádost, od 1. července ho nahradí Miloš Mastník.
Třetí zprávou týdne je páteční oznámení, že Evropská komise zahajuje hloubkové šetření českého opatření na podporu provozovatelů zemského digitálního televizního vysílání. Cílem je posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česko hodlá poskytnout provozovatelům zemského digitálního televizního vysílání, v souladu s pravidly EU pro státní podporu.
Tato zpráva je překvapivá z toho pohledu, že většina insiderů na televizním trhu měla za to, že proces přechodu z DVB-T na DVB-T2 byl už po praktické i právní stránce ukončen bez výraznějších komplikací. Nynější hloubkové šetření Evropské komise však může mít ve svém důsledku výrazný vliv na konečnou podobu subvencí pro operátory zemských multiplexů. Na výsledek šetření si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Evropská komise v tiskovém prohlášení zdůraznila, že samotným zahájením šetření nelze předjímat jeho výsledek.
Většina insiderů na televizním trhu měla za to, že proces přechodu z DVB-T na DVB-T2 byl už po praktické i právní stránce ukončen bez výraznějších komplikací.