Trend v USA: Tradiční placená televize je znovu v kurzu
Streamingové platformy poskytující lineární televizní programy v USA staví svou pozici na všeobecné nabídce pro různé divácké skupiny, a rovněž na levnějších programových balíčcích. Ovšem tradiční pay-tv operátoři mají mnohem bohatší nabídku dětských programů, filmových kanálů a především sportovních stanic.
Cenová válka on-line streamingových platforem a tradičních poskytovatelů placené televize se dostává do další fáze. Sledování živých lineárních placených programů v on-line prostoru již není o tolik výhodnější než tradiční placená televize. Pokud jde o programovou nabídku, tradiční operátoři mohou svým klientům stále ještě nabídnout atraktivnější programy než jejich streamingoví konkurenti. Fenomén tzv. Cord cuttingu, kdy mnoho diváků měnilo placenou televizi za levnější streamingové platformy, se nyní do jisté míry zpomaluje, jelikož průměrný divák zjišťuje, že programová nabídka u OTT operátorů již není natolik výhodná, jak se jevila ještě před několika lety.Placený streaming je sice stále ještě levnější alternativou oproti tradičním kabelovým, satelitním a IPTV operátorům, ovšem rozdíl v ceně již není tak markantní. Prakticky všichni významní OTT operátoři v USA byli v posledních měsících nuceni přistoupit k úpravám svých cen. Důvodem jsou rostoucí náklady v oblasti energií a provozu platformy, ale především i v oblasti programových nákladů a poplatků televizím za jejich kanály a obsah.
Související článek: Premier league neplánuje jít výhradně do streamingu. Nadále preferuje tradiční placenou televizi
Právě v programové nabídce je nejvýraznější rozdíl mezi tradičními pay-tv operátory a novými streamingovými platformami, tedy alespoň na americkém trhu. Streamingové platformy staví svou pozici na všeobecné nabídce programů pro různé divácké skupiny, a rovněž na levnějších programových balíčcích. Ovšem tradiční pay-tv operátoři mají mnohem bohatší nabídku dětských programů, filmových kanálů a především sportovních stanic. Divák sice zaplatí vyšší cenu, ale dostane za své peníze i výrazně lepší kvalitu obsahu.
Prémiový sport je dodnes stále ještě největší devízou tradičních operátorů. Kabeloví a satelitní operátoři platí miliardy dolarů každý rok za to, aby mohli svým klientům poskytnout živé přenosy všech zápasů ze čtveřice nejžádanějších profesionálních soutěží. K těmto přenosům se streamingové platformy dostanou jen velmi ojediněle. Jejich diváci si musí vystačit jen se zápasy vysílanými na celostátních programech, což představuje jen zhruba desetinu odvysílaných zápasů.
Samozřejmě, sport není jedinou zbraní tradičních společností poskytujících placenou televizi. Tím hlavním benefitem je komplexní šíře programové nabídky, kdy se na veškerý obsah můžete podívat u jednoho operátora, aniž byste museli mít různé účty a automatické platby u několika různých společností. Právě tento fakt je důležitý pro značnou část amerického publika, jelikož průměrný americký spotřebitel se v těchto otázkách chová velmi konzervativně. To je klíčový důvod, proč mnoho amerických diváků setrvává u tradičních operátorů.
Prakticky všichni významní OTT operátoři v USA byli v posledních měsících nuceni přistoupit k úpravám svých cen. Důvodem jsou rostoucí náklady v oblasti energií a provozu platformy, ale především i v oblasti programových nákladů a poplatků televizím za jejich kanály a obsah.