Televizní technika v nádherné přírodě. Jak vznikal přenos ze světového poháru ve Špindlu?
Klikněte pro zobrazení celé fotogalerie: SKI WORLD CUP 2023, Špindlerův Mlýn: prohlídka kamerové techniky a přenosového vozuPoslední lednový víkend patřil pravidelné významné. Špindlerův Mlýn byl dalším dějištěm v rámci seriálu Světového poháru v alpském lyžování SKI WORLD CUP 2023. Akce proběhla ve dnech 28. a 29. ledna a šlo o největší event letošní zimní sezóny ve Špindlerově Mlýně. Sportovní klání proběhlo v areálu sjezdovek ve Svatém Petru, a podle očekávání přilákalo velké množství sportovních nadšenců.
Na webu TVKOMPAS.cz se tradičně věnujeme sportovním přenosům a zákulisí jejich vzniku. Tentokrát jsme pro vás připravili zajímavou fotogalerii ze vzniku televizního přenosu k Světovému poháru v alpském lyžování, jehož poslední lednová zastávka se uskutečnila právě ve Špindlu. Můžete se podívat na kamerovou techniku v nádherné horské přírodě, a k tomu vám přinášíme několik zajímavostí ohledně produkce přenosu.
Šampionát se uskutečnil ve dvou víkendových dnech na konci ledna. Technické přípravy pro televizní přenos však začaly 5 dní před samotnou akcí, na prvním místě byla instalace čtyř věží.
Jednotlivé záběry zajišťovalo 14 kamer včetně kamerového jeřábu o výšce cca 9 metrů. Režisér měl k dále k dispozici FPV dron a tzv. Polecam, tedy menší kamerový jeřáb resp. kamerovou tyč o délce cca 4 metry, na jejímž konci je v otočné hlavě usazená kamera.
Využití FPV dronu v oblasti sportovních TV přenosů přitom není běžnou záležitostí. O tom, co všechno je potřeba splnit, jsme podrobně psali už v reportáži ke vzniku fotbalového přenosu. Kvůli přísným bezpečnostním kritériím se drony u českých fotbalových přenosů vůbec nepoužívají, a jako vhodnou alternativu lze využít jen lanovkovou kameru.
Pokud vás zajímá zákulisí vzniku prémiových sportovních přenosů, můžete se podívat na další reportáže ve speciální tematické sekci Jak vzniká přenos.
Využití dronu museli povolit všichni účastníci závodu
V případě přenosů ze Světového poháru v alpském lyžování však producenti přenosu výjimečně získali povolení k využití dronu, kterou jim udělila Správa Krkonošského národního parku. Výjimka byla nutná vzhledem k tomu, že v rámci KRNAP platí plošný zákaz dronů. Zároveň museli všichni soutěžící udělit písemný souhlas s použitím dronu, jinak by jeho nasazení nebylo možné.
Kamery byly umístěné podél celé závodní trasy, a byly ovládány kameramany a podpůrnou obsluhou přímo na místě. Na dálku se ovládal pouze dron z vyčleněného technického pracoviště. Na každý jeřáb jsou potřeba 2 technici, a samotný dron rovněž obsluhují 2 osoby.
Produkční společnost O2 TV Production měla na místě cca 25 techniků a k produkci využila dva přenosové vozy včetně toho největšího vozu OB1, který má k dispozici. Veškerá kabeláž mezi přenosovým vozem a jednotlivými kamerami představovala zhruba 8 km kabelů. Televizní společnosti, které přebíraly signál přenosu, měly k dispozici celkem čtyři komentátorská stanoviště.
Technika je před nepřízní počasí a silnými mrazy chráněna obalem. Na objektivy se používají speciální vysoušeče, kamery se ohřívají samy. Dále je na místě záložní agregát.
Přenosy ze Světového poháru v alpském lyžování u nás exkluzivně vysílala Česká televize. Signál přebíraly další televizní společnosti z celého světa.
Za poskytnutí všech použitých fotografií děkujeme společnosti O2 TV Production.
Z archivu: Jak vzniká sportovní přenos? Reportáž z vozu, kde se vyrábí nejen pražské fotbalové derby
Hokejové přenosy: Ohlédnutí za zápasy NHL v Praze. Jak vznikaly televizní přenosy roku v pražské O2 Aréně?