Pozemní příjem na běžnou anténu je sice jednoduše dostupným způsobem příjmu pro diváky, ale na straně televizí jde o suverénně nejdražší způsob vysílání. Přechod na satelit nebo ke kabelovým a IPTV operátorům představuje jednoduché řešení pro všechny strany. Původně se předpokládalo, že švýcarské veřejnoprávní programy budou vysílat v DVB-T až do roku 2022, pak se na webech veřejnoprávních institucí objevia zmínka, že vysílání bude ukončeno nejpozději koncem roku 2019. Nakonec byl celý proces urychlen a vypnutí stanoveno na pondělí 3. června 2019.
Švýcarská televize je svobodnější v rozhodování o tom, jakou příjmovou platformu zvolí pro své koncesionáře. Pro srovnání, Česká televize by si nemohla dovolit vypnout anténní vysílání ani z ekonomických důvodů, neboť by tím porušila zákon.
V případě Švýcarska se odhaduje, že pouhé dvě procenta obyvatel sledují televizi na běžnou anténu – i to zřejmě jen jako doplněk k satelitnímu a IPTV příjmu. Z tohoto důvodu je pro tamní veřejnoprávní televizi a rozhlas jednodušší úplně utlumit pozemní vysílání a nesetrvávat ani u dosavadního standardu DVB-T.
Švýcarská veřejnoprávní instituce provozuje několik jazykových verzí, které vysílají různý obsah. Německá, francouzská a italská verze mají každá po dvou až třech televizních programech. I z tohoto hlediska je ekonomičtější vysílat tyto programy například přes satelit. Divákům je doporučen přechod na libovolnou jinou platformu. Nejdostupnější možností v odlehlých oblastech je satelit, kde lze sledovat programy s přístupovou kartou bez pravidelných poplatků.
Švýcarská televize je zároveň svobodnější v rozhodování o tom, jakou příjmovou platformu zvolí pro své koncesionáře. Pro srovnání, Česká televize by si nemohla dovolit vypnout anténní vysílání a to ani v případě, kdyby se jí to ekonomicky vyplatilo. Terestrika je totiž v ČR preferovanou platformou ze zákona a vysílatelé veřejné služby tak musí provozovat vlastní celoplošné multiplexy. Kvůli podmínkám zákona se Česká televize ani nemůže o náklady nebo volnou kapacitu s komerčními televizemi.
Analýza: ČT má schválené prostředky na financování DVB-T2. Kvůli regionům může být provoz dražší než u DVB-T