Svět streamingu: Sdílení placených účtů a hesel jako nový druh televizního pirátství?
Sdílení hesel k legálním streamingovým službám je poměrně novým fenoménem, který se týká především mladších ročníků zvyklých konzumovat televizní obsah téměř výhradně ze streamingových platforem. Podívejme se na to, jak někteří hráči včetně globálního lídra Netflix řeší tyto komplikace.
Provozovatelé streamingových platforem se snaží řešit neoprávněné sdílení hesel mezi jednotlivými uživateli mimo společné domácnosti. Globální lídr placeného streamingu Netflix se pokouší tento problém řešit pomocí ověřovacích SMS zpráv, a připravuje i určité kompenzační balíčky pro diváky, kteří se rozhodnou připojit ke svým účtům kamarády mimo svoji domácnost. Jiné společnosti postupně vyčíslují možné škody, které jim sdílení hesel přináší. Například skandinávské SVOD služby podle jedné z analýz mohou ročně přicházet až o 250 milionů dolarů.Až doposud se za televizní pirátství považovalo neautorizované sledování placených a kódovaných TV programů nebo sdílení autorsky chráněného obsahu bez ohledu na způsob, jakým jej uživatel získal. V důsledku toho dochází k potírání mnoha nelegálních služeb působících v online prostoru. Sdílení hesel k legálním službám je však poměrně novým fenoménem, který se týká především mladších ročníků zvyklých konzumovat televizní obsah téměř výhradně ze streamingových platforem.
Ještě v nedávné minulosti platilo, že jeden placený účet na Netflixu nebo jiné SVOD platformě umožňoval sledování obsahu na více než jednom zařízení současně. Většina platforem tuto funkci i nadále podporuje. Ovšem právě tato vlastnost umožnila uživatelům sdílet celé předplatné díky tomu, že někomu jinému poskytli heslo ke svému účtu, a případně se s ním rozdělili o platby za produkt.
V této souvislosti je potřeba připomenout, že poskytovatelé placeného streamingu mají ve svých smluvních podmínkách poměrně jasně stanoveno, že sdílení účtu mimo domácnost je zakázáno. Technicky však tuto funkcionalitu nijak neomezují vzhledem k tomu, že nechtějí zhoršovat zážitek ze sledování pro své legálně platící diváky.
Na druhé straně jsou uživatelé, kteří byli v minulosti zvyklí platit za přístup k obsahu určitou sumu. V posledních letech se však trh streamovaného videa výrazně rozšířil, a dnes už na něm působí mnohem více subjektů, kteří nabízí různý exkluzivní obsah. Proto pokud chcete mít přístup ke všemu, co kdysi bylo na jedné jedině platformě, musíte si dnes obvykle zaplatit předplatné minimálně dvou různých služeb.
Pokud se největšímu globálnímu hráči podaří vyřešit problém se sdílením hesel, může mu to přinést velmi zajímavé dodatečné příjmy. Zároveň to ale může mít i opačný efekt, kdy část platících uživatelů může zrušit své plnocenné předplatné a mohou se přidat ke sdílenému účtu někoho jiného.
Svět streamingu: Vysoká cena může být překážkou. Řešením mohou být paradoxně dražší balíčky
Netflix testuje symbolický příplatek za sdílení účtu
Mnoho uživatelů v USA v průzkumech udává, že pro zajištění žádaného obsahu si předplácí i tři různé služby. Až čtvrtina diváků udává, že si platí dokonce 5 různých služeb. Cenově se alespoň v případě amerického trhu jedná o 30, 40 a někdy i 55 a více dolarů měsíčně za placený streaming. A to už je poměrně citelná suma pro generaci „cord-cutters“, tedy lidí, kteří vyměnili poměrně drahé předplatné kabelové nebo satelitní televize za levnější online streaming. Nyní postupně zjišťují, že uvažovaná úspora se vytrácí. A tím roste jejich „ochota“ ke sdílení nákladů na placený streaming prostřednictvím sdílení hesel k placeným účtům.
Obvykle platí, že na podobné praktiky nejvíce doplatí ty nejsilnější skupiny. Americký Netflix tvrdí, že se pro něj situace se sdílením hesel stává neudržitelnou, a proto nabízí svým platícím uživatelům určitý kompromis. Ve třech jihoamerických zemích testuje možnost legálního sdílení přístupu k účtu za určitý příplatek ve výši zhruba 2-3 dolarů měsíčně. Platícím abonentům bude umožněno vytvořit legální „sub-konta“ pro své kamarády a známé, kteří pak dostanou vlastní přístup a heslo, a jejich účty budou personalizované.
Příplatek v nízkých jednotkách dolarů se může na první pohled zdát jako poměrně slabá kompenzace. Zatím však jde pouze o návrh za účelem testování ve třech zemích. Netflix si tuto funkcionalitu momentálně nedovolí spustit na větších trzích. Ovšem lze očekávat, že v ekonomicky silných zemích typu USA, Kanady, Velké Británie nebo Německa bude legální sdílení zpoplatněno vyšší sumou. Ve výsledku však Netflix získá nové publikum z řad těch, kdo by si jeho předplatné samostatně nezaplatili.
Pokud se největšímu globálnímu hráči podaří tímto způsobem efektivně vyřešit problém se sdílením hesel, může mu to přinést velmi zajímavé dodatečné příjmy. Zároveň to ale může mít i opačný efekt. Část platících uživatelů může zrušit své plnocenné předplatné a mohou se přidat ke sdílenému účtu někoho jiného. Ve výsledku by to mohlo znamenat nižší celkové tržby. To je zřejmě důvod, proč Netflix zatím nezavádí funkci legálního sdílení na velkých trzích.
Dalším úskalím je poměrně značná nasycenost trhu s placeným streamingem v USA. Streamingové společnosti už dnes evidují vyšší počet předplatných než je celkový počet obyvatel na domovském trhu USA. Tento fakt naznačuje, že další růst počtu předplatitelů je velmi omezený. Legální sdílení konta tak bude jednou z možností, jak ještě navýšit počty platících diváků.
Příplatek v nízkých jednotkách dolarů se může na první pohled zdát jako poměrně slabá kompenzace. Ve výsledku však Netflix získá nové publikum z řad těch, kdo by si jeho předplatné samostatně nepořídili.