Svět streamingu: Chytrá televize je pro sledování obsahu klíčová. Pro mladé lidi jsou ale důležitější smartphony

Zábava u televize. Ilustrační foto: Pixabay.com, autor: yousafbhutta
Streamingové platformy však nakonec nepřinesly tak zásadní změnu diváckých návyků, jak se původně očekávalo. Podle statistik tradičních televizních společností a jejich příslušných asociací je i v roce 2025 role zavedených televizních společností klíčová. Divák sice i ve streamingu vyhledává různé typy obsahu, ovšem z velké části se stále ještě nechá „navigovat“ programem lineární televize. Streaming je pro velkou část diváků velmi vítaným doplňkem k sledování lineárních televizních programů.
Podle většiny dlouhodobých průzkumů je pro sledování videoobsahu nejdůležitější chytrá televize společně s mobilním telefonem. Mobil je dokonce u diváků oblíbenější než PC nebo tablet.
Například ve Spojených státech podle průzkumu společnosti Statista až 79 % dospělých ve věku 18-34 let používá chytré telefony ke sledování online videoobsahu alespoň jednou týdně. U počítačů a tabletů je podíl sledujících z této skupiny přibližně 20 procent. To znamená, že smartphone je jednoznačně preferovaným zařízením hned po chytré televizi.
Související článek: 5G Broadcast může být v některých zemích vážnou konkurencí pro anténní příjem televize
Některé jiné studie předpovídají, že dospělí Američané budou už za několik let trávit více času sledováním televizního obsahu na mobilních zařízeních než samotným sledováním televize. Ovšem tento předpoklad je založen pouze na současných trendech a na tom, že chování diváků z covidového a post-covidového období přetrvá i v dalších letech.
I tak je ale obtížné získat přesná data o sledovanosti audiovizuálního obsahu podle jednotlivých platforem. Jednotlivé studie mají totiž v sobě promítnutá data podle toho, kdo je zadavatelem. Ze studií publikovaných televizními asociacemi se tedy dozvíte, že role lineární televize je stále velmi významná, a streaming ji zatím výrazně neohrožuje. Pokud se ale podíváte na podobné studie vypracované pro globální streamingové hráče, zjistíte, že pozice tradiční televize rok od roku stagnuje, a za několik let diváky zcela ovládne streaming na vyžádání.
V reálu ovšem nikdo nedokáže přesně odhadnout, jak se bude chovat průměrný divák za pět nebo deset let. Vše bude záviset od toho, v jaké podobě zůstane zachovaná tradiční lineární televize a dlouholetý televizní příjem. Zda a v jaké podobě bude pokračovat bezplatné terestrické vysílání, a jak silná bude pozice kabelové televize a satelitního příjmu.
Momentálně se zdá, že streaming ve většině zemí zatím nemůže nahradit tradiční způsoby televizního příjmu. Vyplývá to i z toho, že největší komerční TV společnosti stále ještě plně důvěřují tradičním vysílacím platformám . Anténě, kabelu nebo satelitnímu vysílání. Streamingu v úplném ovládnutí trhu ještě brání technologické důvody, jelikož obsluha stovek milionů diváků sledujících streamovaný obsah je velmi náročná, a není možné vždy předejít výpadkům. Pokud ovšem technologie do pěti až deseti let pokročí natolik, že se podaří odstranit veškeré výpadky a problémy, může se pak streaming stát skutečně dominantním způsobem sledování televize.
Streamingu v úplném ovládnutí trhu ještě brání technologické důvody, jelikož obsluha stovek milionů diváků sledujících streamovaný obsah je velmi náročná, a není možné vždy předejít výpadkům. Pokud ovšem technologie do pěti až deseti let pokročí natolik, že se podaří odstranit veškeré výpadky a problémy, může se pak streaming stát skutečně dominantním způsobem sledování televize.