Studie: Reklama v chytrých televizích funguje, problémem je však nižší transparentnost
Nová studie s názvem The Power and Potential of Connected TV in Europe však přináší pohled i na další aspekty, o kterých se moc často nemluví. Největším problémem u online kampaní v chytrých televizích – alespoň z pohledu zadavatelů – je nedostatečná transparentnost. Zadavatel totiž nemá vždycky k dispozici informace o tom, kde a za jakých podmínek kampaň proběhla. Zejména nemůže ověřit fakt, zda cílový divák předmětnou reklamu skutečně viděl.
Studie například zmiňuje, že jen třetina zadavatelů uvádí, že je spokojená s mírou dat, které dostane ke svým kampaním. Až 27 procent zadavatelů přitom nedostává dostatečná data ke svým kampaním, případně neví, zda se jejich reklama objevuje v pořadech, které jsou relevantní k cílovým skupinám. Studie dokonce uvádí, že až 30 procent impresí se započítá v situacích, kdy je chytrá televize vypnutá. Online inzerce na chytrých televizních zařízeních přitom patří k těm nejcennějším. V důsledku toho tak může docházet k významnému plýtvání prostředků zadavatelů, pokud se jejich reklama k divákovi nedostane.
Studie se zmiňuje i o možných podvodných reklamách na chytrých televizích (v angličtině CTV fraud schemes). Počet těchto reklam se měl ztrojnásobit v průběhu let 2020 a 2022. I tento fakt ilustruje výrazně rostoucí poptávku po internetové reklamě cílené na připojené chytré televize.
Podrobnější informace přináší tisková zpráva v angličtině, kterou přinesl například web Advanced Television. Předmětnou studii realizovala platforma DoubleVerify, což je softwarová platforma pro měření digitálních kampaní. V rámci studie bylo osloveno přes 420 seniorních osob v různých společnostech, které jsou zadavateli digitálních kampaní, nebo se určitým způsobem podílejí na jejich realizaci.
Jen třetina zadavatelů uvádí, že je spokojená s mírou dat, které dostane ke svým kampaním. Až 27 procent zadavatelů přitom nedostává dostatečná data ke svým kampaním, případně neví, zda se jejich reklama objevuje v pořadech, které jsou relevantní k cílovým skupinám. Studie dokonce uvádí, že až 30 procent impresí se započítá v situacích, kdy je chytrá televize vypnutá.