Sportovní přenosy v mobilu na výšku? Viditelnost akcí je omezena
Rozdíl v produkci přenosu v poměru stran 19:6 byl v tom, že pro testovací účely bylo použito pouze pět kamer, které byly otočeny o 90 stupňů. Režie přenosu měla rovněž televizní obrazovky otočené o 90 stupňů, aby se výsledek co nejvíce přibližoval skutečnosti.
Na webu DFL se objevilo prezentační video z celé akce. Motivem k testu byl fakt, že video na výšku má na sociálních sítích větší ohlas a míru zapojení než standardní video v poměru stran 16:9. Podle zástupců DFL je rovněž pohodlnější sledovat vysílání v mobilu na výšku.
Při sledování prezentačního videa jsem se však nemohl ubránit dojmu, že celý test je pouze pokusem o publicitu. Otočit kamery a vybavení přenosového vozu o 90 stupňů sice vypadá na první pohled zajímavě, ale v celkovém kontextu jde o velmi nepraktické řešení. Nemluvě o tom, že při vysílání na výšku je viditelnost fotbalových akcí značně omezena. Mnohem praktičtější tedy je otočit mobilní telefon o 90 stupňů, když se chci dívat na živý fotbalový přenos. Je to jednodušší než otáčet celý přenos vzhledem k tomu, jak malou viditelnost to ve výsledku poskytne.
Video na výšku má na sociálních sítích větší ohlas a míru zapojení než standardní video v poměru stran 16:9. Podle zástupců německé fotbalové asociace je pro diváka pohodlnější sledovat na mobilu vysílání na výšku.