Španělští vysílatelé se obávají hrozícího uvolnění pásma 600 MHz
Televizní vysílání na klasickou anténu může být po roce 2030 ohroženo. Alespoň tak to chápou vybrané televizní subjekty ve Španělsku. Podobně jako v České republice, i ve Španělsku se postupně aktivizují zájmová sdružení s cílem zvrátit tento krok, který bude jedním z důležitých témat na Světové radiokomunikační konferenci v roce 2023. Ještě loni se všeobecně očekávalo, že pásmo 600 MHz bude po roce 2030 uvolněno pro jiné typy služeb než je terestrické televizní vysílání. Nyní se zainteresované subjekty připravují na klíčovou bitvu s cílem zachovat toto pásmo pro terestrickou televizi i nadále.
V rámci veřejných argumentačních kampaní budeme v nejbližších měsících číst a slýchat o tom, že pásmo 600 MHz je pro terestrické televizní vysílání nepostradatelné. Že jeho vyjmutí by mohlo ohrozit volně dostupné televizní vysílání jako celek. Není to tak úplně pravda, jelikož televizním společnostem a operátorům DVB-T a DVB-T2 sítí stále ještě zůstane poměrně významná část frekvencí v nižších pásmech.
Jiná věc ovšem je, jak velkou kapacitu budou ještě terestrické televize potřebovat. Budou televizní společnosti potřebovat i v roce 2031 tolik frekvencí a sítí, jako potřebují dnes v roce 2022? Nebo se terestrická platforma stane jen doplňkovou službou k jiným druhům TV příjmu? To je klíčová otázka, jednoznačná odpověď však neexistuje.
Související článek: Budoucnost terestriky – po uvolnění pásma 700 se bude zřejmě uvolňovat i pásmo 600 MHz
Další informace: V Německu vznikla aliance za zachování pásma 600 MHz pro účely televizního vysílání
Terestrická platforma tradičně slouží pro většinový TV příjem v mnoha domácnostech. Není však už zdaleka dominantní. Běžná anténa však může být po roce 2030 vhodnou alternativou k nastupujícímu příjmu televize přes internet prostřednictvím IPTV operátorů nebo streamingových televizních aplikací. Velmi zajímavou alternativou k terestrice je stále ještě i satelit, kde diváci najdou výrazně bohatší programovou nabídku a ve většině případů i kvalitnější obraz.
Největší hodnota terestrické platformy tkví v její bezplatné dostupnosti. Tato široká dostupnost je však za cenu obrovských nákladů, které nesou přímo televizní stanice. Tento stav platí v mnoha evropských zemích včetně zmíněného Španělska nebo ČR. V rámci Evropy jsou však i země, kde je terestrika částečně placená. Zkušenosti s placenou televizí přes anténu mají Němci, Rakušané, Maďaři, Slováci a další země.
Španělsko patří k zemím, kde má terestrická televize ještě větší podíl na publiku než v ČR. Proto lze chápat argumenty TV Abierta, že uvolnění pásma 600 MHz je ohrožením pro bezplatnou terestrickou televizi.
Většina evropských zemí však zatím nemá s uvolněním tohoto pásma výraznější problém, jelikož anténní příjem televize je pro ně okrajovou záležitostí. Výjimkou z tohoto pravidla je jen několik zemí, především Španělsko, Portugalsko, Polsko nebo ČR.
Terestrická platforma tradičně slouží pro většinový TV příjem v mnoha domácnostech. Není však už zdaleka dominantní. Běžná anténa však může být po roce 2030 vhodnou alternativou k nastupujícímu příjmu televize přes internet prostřednictvím IPTV operátorů nebo streamingových televizních aplikací.