Španělské televize po roce 2023 povinně v HD? Čeká se na připomínky
Na španělských webech se v tomto týdnu objevilo ujištění, že španělská vláda zajistí současnou šíři nabídky programů dostupných přes anténu i po uvolnění pásma 700 MHz. Do šesti měsíců od platnosti královského dekretu (tedy zmíněného plánu přechodu) by měly být na trhu pouze přijímače schopné zpracovat obraz v HD rozlišení.
V případě Španělska se původně předpokládalo, že přejde plošně na DVB-T2, hledaly se však prostředky na kompenzace dotčených domácností. Prozatím ale není definitivně jasné, zda bude nový standard DVB-T2 povinný pro všechny nebo zda dojde k částečnému zachování DVB-T. Vysoké rozlišení obrazu však může být zajímavým benefitem pro diváky v případě, že by museli absolvovat povinný přechod na novou technologii.
Vývoj situace v ČR: Pět důvodů, proč HD vysílání největších českých televizí nebude zadarmo
Evropské země řeší uvolnění pásma 700 MHz různě
Povinné vysoké rozlišení volně dostupných programů může narazit na odpor některých hráčů. HD rozlišení je totiž dnes doménou placených platforem, a televize v mnoha zemích nabízí svůj HD obraz jako benefit operátorům placené televize. V případě povinného přechodu všech volně dostupných programů na vysoké rozlišení by mohlo dojít k poškození tohoto modelu. I proto bude zajímavé sledovat, jak dopadné španělská veřejná diskuze na toto téma.
Španělský návrh momentálně řeší způsob uvolnění frekvencí v pásmu 694-790 MHz (tzv. pásmo 700 MHz), ke kterému musí v rámci Evropy dojít v průběhu následujících let. Každá země však má možnost volby, zda zachová původní vysílací technologie v DVB-T nebo přejde na novou technologii DVB-T2.
Snaha Španělska stanovit v této souvislosti Full HD rozlišení jako nový obrazový standard není ojedinělá. Podobnou cestou se hodlá vydat i Finsko, kde budou všechny volně dostupné (anténní) televize vysílat povinně v HD rozlišení. České komerční televize podobný krok odmítají.
TIP: Tematická příloha webu TVKOMPAS.cz: Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě
Snaha Španělska stanovit Full HD rozlišení jako nový obrazový standard není ojedinělá. Podobnou cestou se hodlá vydat i Finsko, kde budou všechny volně dostupné televize vysílat povinně ve vysokém rozlišení. České komerční televize podobný krok odmítají.
Přístup evropských zemí k DVB-T a DVB-T2
- Česká republika: Povinný přechod na DVB-T2/HEVC, bez kompenzace domácností
- Rakousko, Německo: DVB-T2 jako převážně placená platforma, volné programy na satelitu
- Maďarsko, Slovensko: volné televize v DVB-T, placené v DVB-T2, kompenzace nejsou potřeba
- Francie, Portugalsko: setrvají u DVB-T, platforma T2 bude jen doplňkem
- Itálie: přejde na DVB-T2, kompenzuje nízkopřijímové domácnosti
- Španělsko: částečně zachová DVB-T, 150 mil. EUR pro domácnosti, 10 mil. EUR pro operátory
- Finsko: přejde na DVB-T2, vypne televize ve standardním rozlišení, kompenzace předmětem sporu
- Švédsko: Zachová DVB-T, jednu síť překlopí do DVB-T2. Kompenzace nejsou potřeba
- Švýcarsko: odmítlo přechod na DVB-T2, dne 3.6.2019 úplně vypnulo anténní příjem
- Belgie: placená televize v DVB-T2, veřejnoprávní televize VRT opustí DVB-T
Další země ještě definitivně nerozhodly, zda opustí standard DVB-T a jak by měl přechod probíhat
Evropská unie požaduje, aby televize uvolnily frekvence v pásmu 700 MHz. Jednotlivé státy si však mohou libovolně stanovit, zda chtějí zachovat současnou technologii vysílání DVB-T v menším rozsahu, nebo zda chtějí kombinovat technologie DVB-T a DVB-T2. Rovněž mají státy relativně volnou ruku v otázce kompenzace nákladů domácností. Česká republika chce kompenzovat operátory, s kompenzacemi domácností však nepočítá.
* Zobrazit všechny články na téma Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě.