Původně se o kompenzacích pro slovenské televizní operátory neuvažovalo. Novela zákona o elektronických komunikacích však zavedla možnost proplacení přímých nákladů v souvislosti s uvolněním pásma 700 MHz. I tato podpora je však podmíněna souhlasem Evropské komise. Umožnil to nový paragraf 34a, kde se zmiňuje přiměřená náhrada nákladů vyvolaných změnou individuálního oprávnění. Pod tím se myslí výměna frekvencí z pásma 700 MHz za frekvence v nižších pásmech.
Regulační Úřad je podle zákona povinen zajistit posouzení slučitelnosti příměřené úhrady nákladů Evropskou komisí. V podstatě to znamená, že úřad by měl v této věci jednat proaktivně a vyžádat si stanovisko Evropské komise ještě předtím než povolí proplacení požadovaných nákladů. Obdobný postup byl zvolen i v jiných zemích.
Regulační úřad zatím neeviduje žádosti ze strany operátorů o proplacení případných nákladů. V celé věci však jedná proaktivně a konzultuje možnosti s koordinátorem státní pomoci. Ten by měl následně oslovit Evropskou komisi, pokud bude mít na stole žádosti operátorů o kompenzace.
Evropská komise citlivě posuzuje případy možné státní podpory
Mluvčí Regulačního úřadu Roman Vavro webu TVKOMPAS.cz potvrdil, že jeho úřad zatím neeviduje žádosti ze strany operátorů o proplacení případných nákladů. V celé věci však jedná proaktivně a konzultuje možnosti s PMÚ, což je tamní antimonopolní úřad. Ten vystupuje jako koordinátor státní pomoci a podle zákona zajišťuje spolupráci s Evropskou komisí při schvalování státní pomoci. Právě tento úřad by měl následně oslovit Evropskou komisi – ovšem až bude mít na stole žádosti operátorů o kompenzace.
Z výše uvedeného vyplývá, že Slovensko rovněž čeká proces notifikace u Evropské komise. Ta už v otázce veřejné pomoci dala zelenou několika zemím, podrobně je analyzujeme v sekci Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě.
Evropská komise už několik let posuzuje i případ možné podpory operátorům v České republice, zatím ale nerozhodla. Český případ je však velmi komplikovaný, jelikož jsou ve hře nejen kompenzace za provoz přechodových sítí DVB-T2 ale i možné bezplatné prodloužení kmitočtových přídělů pro subjekty působící na trhu digitální terestrické televize.
Aktualizovaná tematická příloha webu TVKOMPAS.cz: Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě
Přístup evropských zemí k DVB-T a DVB-T2
- Česká republika: Povinný přechod na DVB-T2/HEVC, bez kompenzace domácností
- Rakousko, Německo: DVB-T2 jako převážně placená platforma, volné programy na satelitu
- Maďarsko, Slovensko: volné televize v DVB-T, placené v DVB-T2, kompenzace nejsou potřeba
- Francie, Portugalsko: setrvají u DVB-T, platforma T2 bude jen doplňkem
- Itálie: přejde na DVB-T2, kompenzuje nízkopřijímové domácnosti
- Španělsko: částečně zachová DVB-T, 150 mil. EUR pro domácnosti, 10 mil. EUR pro operátory
- Finsko: přejde na DVB-T2, vypne televize ve standardním rozlišení, kompenzace předmětem sporu
- Švédsko: Zachová DVB-T, jednu síť překlopí do DVB-T2. Kompenzace nejsou potřeba
- Švýcarsko: odmítlo přechod na DVB-T2, dne 3.6.2019 úplně vypnulo anténní příjem
- Belgie: placená televize v DVB-T2, veřejnoprávní televize VRT opustí DVB-T
Další země ještě definitivně nerozhodly, zda opustí standard DVB-T a jak by měl přechod probíhat
Evropská unie požaduje, aby televize uvolnily frekvence v pásmu 700 MHz. Jednotlivé státy si však mohou libovolně stanovit, zda chtějí zachovat současnou technologii vysílání DVB-T v menším rozsahu, nebo zda chtějí kombinovat technologie DVB-T a DVB-T2. Rovněž mají státy relativně volnou ruku v otázce kompenzace nákladů domácností. Česká republika chce kompenzovat operátory, s kompenzacemi domácností však nepočítá.
* Zobrazit všechny články na téma Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě.