Koncesionářské poplatky na Slovensku měly být původně zrušeny k 1. lednu 2013. Vláda plánovala dotovat veřejnoprávní telerozhlas RTVS přímo ze státního rozpočtu. Výše dotace by se odvíjela od výkonnosti ekonomiky a HDP.
Nakonec místo zrušení poplatků přišlo jejich obnovení ještě před tímto datem. RTVS i nadále čerpá většinu prostředků přímo od diváků. Koncese jsou navázány na domácnosti odebírající elektřinu. Výška poplatku je stabilní a vedení telerozhlasu opakovaně upozorňuje na to, že tato suma dlouhodobě nemusí stačit.
Stát ovšem přece jen posílá televizi dotace i přímo. Na základě tzv. smlouvy se státem produkuje televizní část RTVS vybrané pořady a formáty, které jí proplácí stát.
Za 9 měsíců se na Slovensku uskuteční řádné parlamentní volby. Nynější snaha o zrušení koncesionářských poplatků tak může být jen dalším pokusem o upoutání pozornosti.
Podruhé a definitivně?
Nyní ovšem jedna z vládních stran uvažuje nad tím, že nastal čas koncesionářské poplatky definitivně zrušit. V první vlně by mělo dojít ke zrušení koncesí, které platí důchodci. V blíže nespecifikované další vlně by strana SNS nejraději zrušila poplatky „všem“. Není ale jasné, kdy se tak stane. V aktuálním návrhu figurují pouze úlevy pro seniory.
Zástupci opozičních stran podle očekávání obvinili SNS z laciného populismu. Za 9 měsíců se totiž na Slovensku uskuteční řádné parlamentní volby. Strana SNS dokonce prosazuje jejich konání ještě o několik měsíčů dřív. V parlamentu se však zřejmě nenajde dostatek hlasů nutných k vypsání předčasných voleb.
V průběhu následujících měsíců lze očekávat další podobné návrhy od vládních stran. Zřejmě se objeví různé sociální balíčky nebo minimálně debata o nich. Nynější snaha o zrušení koncesionářských poplatků tak může být jen dalším pokusem o upoutání pozornosti.
Psali jsme: Jak umravnit Českou televizi? Neschválení výročních zpráv není cesta