Slovensko i Maďarsko vybírají operátory pro terestrické multiplexy
V Maďarsku se tendr týká všech celoplošných sítí, na Slovensku se bude vybírat operátor pouze pro multiplex 1. V obou zemích provozují terestrické vysílání dva dominantní hráči. Na Slovensku jde o Towercom, v Maďarsku je to Antenna Hungaria.
Slovenský Towercom bude v tendru obhajovat multiplex 1, jelikož frekvenční příděly má platné pouze do května 2021. Operátor už avizoval, že tento multiplex hodlá překlopit do standardu DVB-T2, aby mohl efektivně využít zbývající frekvence a zvýšit počet šířených programů. Další multiplexy může provozovat až do roku 2029, v některých případech však setrvá u DVB-T.
Anténní televize je v obou zemích částečně placená. Programy veřejnoprávních televizí a některé komerční stanice vysílají volně. Obě země mají podobný vývoj i v otázce vysílacích standardů a zachovávají i dosavadní standard DVB-T.
Anténní televize je na Slovensku částečně placená. Předpokládá se, že programy veřejnoprávní televize a rádia RTVS zůstanou v původním standardu a komerční nebo placené multiplexy přejdou do DVB-T2.
Podobný vývoj lze očekávat i v Maďarsku. Dosavadní operátor Antenna Hungaria má platnost povolení do září 2020. Vítěz tendru může provozovat až 5 multiplexů, přičemž část z nich bude rovněž pokračovat v DVB-T. Maďarská anténní televize je rovněž převážně placená, volně jsou k dispozici zejména programy veřejnoprávní MTVA. Klíčovou podmínkou regulátora je zachování volného přístupu k veřejnoprávním programům v nezměněné kvalitě a rozsahu. V této souvislosti se tedy neočekává plošný přechod všech programů do DVB-T2.
Další důležitou podmínkou je, aby nový operátor zajistil hladký přechod na nové frekvence v souvislosti s uvolněním pásma 700 MHz. Je tedy potřeba zachovat stávající rozsah služeb a poskytnout divákům dostatečný časový prostor na případné změny – tedy přeladění antén nebo jejich rekonstrukci.