Slovenská veřejnoprávní instituce RTVS skončí, měla by ji nahradit STVR. Historie se opakuje
RTVS je kritická k současné vládní koalici vedené Robertem Ficem. V minulosti byla velmi kritická i vůči bývalým vládám vedeným Igorem Matovičem nebo Eduardem Hegerem. Bylo by dobré, kdyby se na to nezapomínalo. Přiměřená kritika vládní moci je důležitým znakem nezávislosti média veřejné služby.
V posledních týdnech jsem obdržel několik dotazů od různých lidí, jak vnímám záměry slovenské vlády týkající se „reorganizace“ tamní veřejnoprávní instituce RTVS. Doposud jsem se tomuto tématu vyhýbal – i zde na webu TVKompas.cz – jelikož nedokážu být v této věci úplně nestranný. Proto si dnes dovolím alespoň krátkou poznámku na toto téma, a je možné, že s kolegou Jakubem Boučkem o RTVS natočíme jeden z příštích dílů podcastu O médiích na kanále No Signal Found. Rád bych ale počkal na další vývoj, pokud ještě bude co komentovat.Otevřeně však říkám, že zrušení původní veřejnoprávní instituce RTVS a zřízení nového „telerozhlasu“ STVR vnímám jako účelový a nepřijatelný krok s cílem zbavit se současného generálního ředitele, jenž má před sebou ještě několik let mandátu. Podobné politické zásahy do nezávislosti veřejnoprávních institucí by neměly být ve slušné společnosti tolerovány.
RTVS je kritická k současné vládní koalici vedené Robertem Ficem, a není na tom nic špatného. V minulosti byla velmi kritická i vůči bývalým vládám vedeným Igorem Matovičem nebo Eduardem Hegerem. Bylo by dobré, kdyby se na to nezapomínalo. Přiměřená kritika vládní moci je důležitým znakem nezávislosti média veřejné služby.
V čele instituce dnes stojí respektovaný odborník Ľuboš Machaj, jenž byl v roce 2022 legitimně zvolen jasnou parlamentní většinou. Tehdy mu dalo hlas 89 ze 122 přítomných poslanců! Proti jeho zvolení hlasovali pouze 12 poslanci. Prakticky si ani nelze představit jednoznačnější politickou podporu, než jakou dostal pan Machaj.
Jsem si vědom toho, že různí lidé – zejména dnešní vládní poslanci – budou mít na jeho působení různé názory. Nevidím však žádný přešlap, kvůli němuž by měl pan Machaj odejít ze své funkce, ve které ještě není ani dva roky. Pokud dojde k ukončení jeho mandátu cestou formálního zrušení instituce RTVS, bude to velmi zlý signál. Ve prospěch pana Machaje navíc mluví jeho dosavadní úspěšná kariéra jak ve Slovenské televizi, tak i v soukromé sféře.
Na závěr však musím připomenout ještě na jeden fakt, který se v různých médiích někdy opomíjí. Současné účelové zrušení a opětovné zřízení slovenské veřejnoprávní instituce je jen opakováním podobného kroku, k němuž již jednou došlo, konkrétně v roce 2010. Tehdejší vláda Ivety Radičové chtěla rovněž vyměnit nepohodlného ředitele STV Štefana Nižňanského, jenž byl dosazen v době první vlády Roberta Fica. Samostatná Slovenská televize se sloučila se Slovenským rozhlasem, čímž vznikla nová instituce RTVS, a ředitel Nižňanský tím pádem skončil.
Historie se nyní opakuje, jen v opačném směru. Robert Fico a spol. dnes účelově mění dalšího nepohodlného ředitele Ľuboše Machaje.
A mě osobně nejvíc mrzí, že ta slušnější část slovenské politické scény kdysi dala panu Ficovi velmi jednoduchý a praktický návod, jak se zbavit ředitele, který vám nevyhovuje. Před 14 lety. To ale současnou vládu nijak neomlouvá, a je potřeba účelové zásahy hlasitě kritizovat. Nic víc nelze momentálně dělat…
V čele instituce dnes stojí respektovaný odborník Ľuboš Machaj, jenž byl v roce 2022 legitimně zvolen jasnou parlamentní většinou. Tehdy mu dalo hlas 89 ze 122 přítomných poslanců! Proti jeho zvolení hlasovali pouze 12 poslanci. Prakticky si ani nelze představit jednoznačnější politickou podporu, než jakou dostal pan Machaj.