V průběhu posledních dnů se objevilo několik problémů spojených s občasnými výpadky přijímaného signálu České televize v DVB-T2. Problémem v mnoha domácnostech je i krátkodobé kostičkování obrazu v určitých částech dne.
Česká televize k možným problémům nevydala oficiální stanovisko. Podle reakcí několika čtenářů, kteří se obrátili na její poradenské centrum, by mělo být na vysílací straně vše v pořádku. Ovšem na přijímací straně se projevuje výrazný rozdíl ve stabilitě příjmu těch programů, které ještě vysílají v DVB-T a programů České televize, které jsou dostupné pouze v DVB-T2.
Příklady konkrétních dotazů
„Po naladění nového systému vysílání hrají všechny programy v DVB-T2 kromě české televize. Titulek, že je naladěno, černá obrazovka a žádný zvuk.“
„Naladili jsme programy ČT v DVB-T2 a vše hrálo normálně. Po několika hodinách to přestalo fungovat. Po opětovném automatickém ladění vše naskočilo a znovu fungovalo, ale pouze dalších několik hodin.“
„Proč nejdou naladit programy ČT 1, ČT 2, ČT sport? Máme televizi, která DVB-T2 podporuje. Jiné programy v DVB-T2 normálně fungují.“
Desítky podobných dotazů
Výše uvedené jsou jen některé z desítek podobných dotazů, které jsem v posledních dnech dostal od čtenářů webu DVB-T2. Další si stěžovali na občasné kostičkování obrazu nebo celkově problémy a nespolehlivost příjmu DVB-T2 ve srovnání s původním standardem DVB-T, který jim funguje bez problémů. Jedno z mála řešení, které dostali diváci od ČT bylo, aby zkusili provést ruční ladění programů v DVB-T2 a nespoléhali se na automatické ladění.
Tato hlášení o problémech neposkytují reprezentativní nebo ucelený obraz o tom, kolik lidí může mít problém s DVB-T2. Ani se nezdá, že by se problémy týkaly komerčních stanic – většina lidí má problém zejména s příjmem České televize a to nejen z pražských vysílačů. Podobné problémy s DVB-T2 nám hlásili i diváci z jižní Moravy, kteří kvůli tomu nadále sledují vysílání pouze v původním standardu DVB-T.
V podobných situacích lze poradit jen konzultaci s odborným anténním technikem, který zkontroluje přijímací zařízení a anténu případně provede potřebná měření v místě příjmu. Pět dní po vypnutí DVB-T v Praze však stěží narazíte na anténáře, který by vás mohl v nejbližší době navštívit. Většina z nich má plné ruce práce s úpravami společných antén, kterých je jen na území Prahy několik tisíc.
Už dnes je jasné, že úpravy všech společných antén nelze stihnout ani do 7. ledna 2020, kdy se vypnou komerční programy DVB-T z vysílačů Žižkov a Cukrák.
Další informace: Diváci mají nereálná očekávání od DVB-T2, třetina plánuje opustit platformu
Průběh vypínání standardu DVB-T
- V Praze probíhá vypnutí ve dvou etapách. Programy ČT k 27.11.2019, programy komerčních stanic až po novém roce.
- Vypnutí DVB-T proběhne ve většině oblasti v jednom konkrétním termínu. Pouze v Praze bylo stanoveno, že komerční televize budou vypnuty až po inzertně klíčové vánoční sezóně.
- Některým divákům v Praze Česká televize nezmizela. Příjem je možný z některých mimopražských vysílačů. Část diváků přijímá signál ze silného středočeského vysílače Votice-Mezivrata.
- Česká televize zařadila od 28.11. na další vysílače piktogram, který vidí všichni diváci, kdo ještě sledují veřejnoprávní programy v původním standardu DVB-T.
Další možné problémy:
Problémy s příjmem signálu České televize nejsou zřejmě tak zásadní, jak vyplývá ze zaslaných dotazů. Časem však může jít o významný problém, až se postupně vypne vysílání DVB-T v jiných oblastech. Řada diváků si navíc až po vypnutí DVB-T v Praze uvědomila, že nemá k dispozici televizor s podporou DVB-T2 navzdory tomu, že si jej před několika lety koupili. Přibližně u každého desátého čtenáře se totiž objevil problém s chybějící podporou kodeku H.265 / HEVC, který se používá v ČR.