Šetří Česká televize, šetří RTVS. Jednu ze svých tematických stanic však zavře i německá ARD
Nutnost šetření a rozpočtových škrtů se nedotýká pouze České televize nebo slovenské instituce RTVS. Jeden ze svých lineárních kanálů bude nucena vypnout i první německá veřejnoprávní televize ARD. Ta provozuje několik regionálních a tematických programů, všechny vysílá volně přes satelit i přes terestrické platformy. Nyní však přechází do šetřícího módu, což se dotkne jednoho z tematických programů.
Německé veřejnoprávní televize jsou známy tím, že na svém programu a technických prostředcích vůbec nešetří. Skupiny ARD a ZDF poskytují svůj obsah bezplatně divákům v rámci velké části Evropy. Jejich stanice mohou legálně sledovat i čeští diváci, a to díky individuálnímu satelitnímu příjmu. Klienti platformy Skylink dokonce mají německé veřejné televize k dispozici i v rámci programového seznamu na satelitních přijímačích, a mohou tedy sledovat i německý obsah, pokud to jejich satelitní přijímač umožňuje.Nyní však musí i první německá veřejnoprávní skupina ARD začít šetřit. Toto šetření se dotkne i programové nabídky. Mělo by dojít k zavření jednoho z celoplošně vysílajících tematických programů. Zatím nebylo rozhodnuto, kdy k vypnutí dojde. Nicméně v posledních měsících provedla skupina ARD už několik úsporných opatření. Další podrobnosti hodlá zveřejnit do konce roku.
Jedním z prvních klíčových kroků na cestě k šetření je snaha vypnout duplicitní verze programů ve standardním a vysokém rozlišení. Od roku 2025 by měly všechny kanály ARD vysílat výhradně v HD rozlišení, díky čemuž tato skupina ušetří zhruba 30 procent prostředků za satelitní šíření signálu.
Už v minulosti došlo kvůli šetření ke sloučení obsahu některých regionálních programů. Například kanály SWR a SR vysílají z 85 procent totožný program. Televizní stanice Radio Bremen TV dokonce přebírá až 97 procent programu regionálně přibuzné NDR.
Přitom technicky jde o samostatné programy na vlastní kapacitě. Každý program tak potřebuje čtyři separátní programové pozice pro SD i HD rozlišení. V důsledku toho jsou náklady na vysílání těchto stanic stále ještě velmi vysoké.
Pokud by skupina ARD změnila přístup, a tyto programy by vysílala formou odpojovaných regionálních oken, mohla by ušetřit ještě výrazně více prostředků. Jenomže tento scénář není pravděpodobný, jelikož německé programy si do velké míry zakládají na dlouhodobé kontinuitě vysílaných programů přes satelit. Jejich technické parametry jsou stabilní, nemění se i několik let. Diváci tak nemusí příliš často přelaďovat své satelitní přijímače.
I to může být důvod, proč veřejnoprávní televize nepřistoupila k razantnějším změnám v technickém šíření svých programů. Místo toho raději zvažuje konec jiných celoplošně působících stanic.
Související analýza: ARD omezí standardní rozlišení, ZDF a soukromé televize nikoliv. Má SD vysílání ještě smysl?
ARD ušetří na vypnutí duplicitních programů, omezí i tematické stanice
Nyní se však reálně uvažuje o zastavení lineárního vysílání jednoho ze tří celostátních tematických programů. ARD nyní provozuje televizní stanice alpha, tagesschau24 a ONE. Pokud bych si měl tipnout, který z těchto programů nakonec z nabídky zmizí, celkem jednoznačně bych řekl, že skončí ONE.
Tento program totiž vysílá minimum vlastního nebo nového obsahu. Do značné míry recykluje obsah z hlavního kanálu Das Erste, a rovněž z některých regionálních stanic. Nedělní premiéry kriminálek Tatort a Polizeiruf 110 například vysílá společně s Das Erste, s časovým posunem jen několik desítek minut. Vysílací prostor rovněž vyplňují reprízy nekonečných seriálů nebo „telenovel“ z Das Erste (například Rote Rosen, Sturm der Liebe). Případně lze sledovat kdysi starší díly kdysi velmi populárních kriminálních seriálů, například Streets of San Francisco.
V programu je však i několik nových zajímavých miniseriálů ze zahraničí, především z britského trhu nebo ze Skandinávie. Tyto jsou vysílány volně, mnohdy všechny díly najednou, a dokonce i s původní jazykovou stopou.
Kanál ONE HD si rovněž zaslouží pochvalu za velice povedený, minimalistický vizuál. Je radost sledovat předěly a upoutávky na této stanici. Podívejte se na dva náhledy v rámci tohoto článku.
Z pohledu programové atraktivity pro průměrného německého koncesionáře však není program ONE příliš perspektivní. Pokud by se tedy skupina ARD rozhodla tento kanál zavřít, neriskovala by příliš mnoho kritiky.
Přitom jedna z variant počítá s tím, že kanál bude vysílat i nadále, ale pouze on-line, případně se obsah z něj zařadí do FAST platforem působících na německém trhu. To by mohl být zajímavý kompromis, díky kterému by skupina ARD ušetřila potřebné peníze, a zároveň by mohla tuto značku nechat na trhu i nadále.
Skupiny ARD a ZDF poskytují svůj obsah bezplatně divákům v rámci velké části Evropy. Jejich stanice mohou legálně sledovat i čeští diváci, a to díky individuálnímu satelitnímu příjmu. Klienti platformy Skylink dokonce mají německé veřejné televize k dispozici i v rámci programového seznamu na satelitních přijímačích, a mohou tedy sledovat i německý obsah, pokud to jejich satelitní přijímač umožňuje.