DVB-T2 nemá pro UHD dostatečnou kapacitu. Příjem UHD přes IPTV naráží na technické limity. Satelit je bez omezení a navíc je možné některé programy v Ultra HD vysílat pro několik zemí najednou. Díky tomu mohou satelitní operátoři sdílet některé náklady.
Ultra HD může výrazně pomoci satelitu jako platformě
Prodejci elektroniky lákají diváky na skutečně brilantní obraz. Ve většině prodejen můžete sledovat demo snímky v Ultra HD (4K) rozlišení, které přináší čtyřnásobný počet bodů ve srovnání se současným Full HD rozlišením. Zatímco Full HD nabízí úctyhodných 1920 bodů na šířku a 1080 na výšku (celkem přes 2 miliony pixelů), Ultra HD tento poměr výrazně překonává a přináší 3840 na šířku a 2160 na výšku (celkem 8,2 mil. pixelů).
Brilantní obraz si vyžaduje i brilantní datový tok. Zatímco pro skutečně výborný Full HD obraz vám stačí podle použitého kódování zhruba 4-8 megabitů za sekundu, obraz v Ultra HD i při využití výrazně úspornějšího kódování HEVC vyžaduje minimálně 20 megabitů za sekundu. A právě obrovské nároky na datový tok a přenosovou kapacitu v současné době stojí v cestě většímu rozšíření Ultra HD prostřednictvím antény nebo IPTV.
Praktický pohled na možnosti a kapacitu terestrických sítí DVB-T2 napovídá, že na na anténě bude možné provozovat pouze krátkodobé vysílání UHD „na ukázku“. Prakticky vyloučené je dlouhodobé vysílání Ultra HD programů v terestrice.
Jeden DVB-T2 multiplex “unese“ několik desítek programů ve standardním rozlišení nebo zhruba 7-9 programů ve kvalitním Full HD rozlišení. Na UHD však zapomeňte – do jednoho multiplexu umístíte maximálně dva (!) Ultra HD programy. Rozlišení v UHD/4K se v tomto kontextu jeví jako velmi neefektivní. To znamená, že žádný operátor zemského vysílání vám programy v této kvalitě nemůže nabídnout. Důvodem je právě omezená kapacita, od níž se odvíjí cena. Žádná tuzemská televize by si tuto distribuci nemohla dovolit.
Prakticky vyloučené je dlouhodobé vysílání Ultra HD programů v terestrice. Nové vysílací sítě ve standardu DVB-T2 jsou sice technicky připravené šířit Ultra HD, jejich kapacita je však výrazně omezena.
DVB-T2 nemá pro UHD dostatečnou kapacitu. Příjem UHD přes IPTV naráží na technické limity. Satelit je bez omezení
V lepší situaci jsou operátoři televizních služeb přes internet. Ti mohou zpřístupnit libovolný počet UHD programů pokud investují do své infrastruktury. Možnost sledování těchto stanic však bude záviset na stabilitě a rychlosti připojení u jejich zákazníků. Stabilní a neomezené připojení minimálně 20 Mbit/s je však v českých podmínkách jen obtížně dosažitelné. V největších městech to jde, ale jakmile se přesunete do regionů, narazíte na limity. Jinými slovy, pokud nemáte doma dostatečně rychlé a stabilní internetové připojení, televizi ve skutečném Ultra HD rozlišení si přes internet příliš neužijete.
V této situaci zůstává jediná platforma, která je schopna hlad diváků po UHD programech uspokojit, a tím je satelit. Satelitní operátoři nemusí řešit frekvenční omezení a mohou vyčlenit jeden transpondér i pro Ultra HD vysílání. Obraz bude skutečně brilantní a stabilní. Jedinou podmínkou je kompatibilní přijímač. Dobrou zprávou je, že prakticky všechny nové televizory s podporou UHD/4K obsahují integrovaný satelitní tuner i s možnosti příjmu placené televize.
Na tom, že satelit může v konkurenci jiných platforem chytit druhý dech, se shodli i účastníci workshopu České asociace satelitních operátorů. Jaromír Glisník ze Skylinku poukázal právě na to, že satelit na rozdíl od terestriky není omezen frekvencemi. Navíc lze jednotlivé UHD programy vysílat pro několik zemí zároveň. Nadnárodní satelitní operátoři včetně Skylinku už dnes sdílí náklady na distribuci typově stejných programů v rámci různých zemí. Stejný model spolupráce lze využít i v případě UHD/4K programů.
Patrik Brom z DIGI poznamenal, že kromě satelitu lze pro UHD využít ještě internet, ale to si v českých podmínkách momentálně nedokáže představit. Debata o terestrice se omezila pouze na „technickou připravenost“ s ohledem na kapacitní omezení zmíněné výše.
Satelit na rozdíl od terestriky není omezen frekvencemi. Navíc lze jednotlivé UHD programy vysílat pro několik zemí zároveň, díky čemuž mohou operátoři v různých zemích sdílet některé náklady. Operátoři terestrických sítí podobnou možnost nemají.
Satelit nabízí neomezené pokrytí, ale naráží na praktické překážky
Satelit jako platforma se i v dnešní době jeví jako nejvhodnější řešení pro diváka. Technologicky nabízí neomezené pokrytí (programy lze teoreticky sledovat kdekoliv), ale naráží na spoustu praktických překážek.
Tou hlavní je nutnost mít nainstalovanou parabolu s výhledem na jih. To není tak jednoduché, jak se zdá, zvláště pokud bydlíte v podnájmu. Ne každý pronajímatel bytu je nadšený, když má parabolu na „své“ fasádě. Druhou překážkou je mírně vyšší cena za odbornou instalaci ve srovnání s terestrickou nebo jinými platformami. A v neposlední řadě je nutno zmínit nedostatečnou mobilitu. Satelit je vhodný především pro sledování televize doma nebo na chalupě – parabolu si však na dovolenou zřejmě nepovezete.
Navzdory těmto praktickým nedostatkům má satelit oproti všem dalším platformám zásadní konkurenční výhodu a tou je právě možnost sledování programů ve 4K rozlišení. V nejbližších letech může být právě tato vlastnost rozhodující pro udržení nebo dokonce zvýšení podílu satelitní platformy (nejen) v českých domácnostech.
Příjem Ultra HD programů podle platforem
- DVB-T2: umožňuje vysílat maximálně 2 Ultra HD programy na 1 multiplex
- IPTV: počet Ultra HD programů závisí od operátora. Rostou nároky na připojení u koncového uživatele
- Satelit (DVB-S2): umožňuje vysílat Ultra HD programy na stávající infrastruktuře a sdílet náklady mezi operátory v různých zemích
Brilantní obraz si vyžaduje i brilantní datový tok. Zatímco pro skutečně výborný Full HD obraz vám stačí podle použitého kódování zhruba 5-10 megabitů za sekundu, obraz v Ultra HD i při využití výrazně úspornějšího kódování HEVC vyžaduje minimálně 20 megabitů za sekundu. A právě obrovské nároky na datový tok předurčují satelitní platformu ke sledování programů nejen v nastupujícím Ultra HD/4K rozlišení, ale i v jeho vyšších variantách (například 8K).