Rozmach placených TV a video služeb přispívá k výraznému snížení televizního pirátství
Západní média postupně informují o několika průzkumech a studiích, které tento trend potvrzují. V Evropě se ukazuje, že legální platformy mohou přispívat k poklesu zájmu o pirátský obsah o zhruba 25 procent. V mimoevropských zemích je výsledek ještě zajímavější, například v Malajzii nebo Indonézii se pokles pohybuje o 55 až 65 procent. V případě těchto zemí se však lze domnívat, že obsahové pirátství bylo doposud na mnohem vyšší úrovni než v Evropě nebo ve vyspělých západních zemích.
I když jde jen o hrubé odhady, trend je jasný. Rozmach placených videoték a legálních on-line televizních služeb prokazatelně vede ke snížení zájmu o pirátský obsah, případně k nahrazení tohoto pirátského obsahu standardním legálním předplatným. V případě globálních streamingových služeb typu Netflix, HBO Max nebo Disney+ je tahákem především atraktivní původní filmový a seriálový obsah. U místních hráčů nabízejících placené programy může být pro diváka žádoucí například zaplatit si přístup ke sportovním přenosům legální cestou.
Pro diváka je technicky i společensky výhodnější koupit si legální předplatné. Toto konstatování obzvlášť platí o České republice i o Slovensku, kde TV programy s nejatraktivnějším sportovním obsahem jsou legálně dostupné za zlomek ceny ve srovnání se západní Evropou.
Nelegální „konzumace“ sportu totiž není bez rizika. Kromě porušování autorských práv hrozí uživateli zejména proniknutí malware, spyware a dalších nežádoucích druhů aplikací do jeho počítače nebo mobilního zařízení. Navíc, nelegálně šířené sportovní přenosy jsou dostupné v poměrně diskutabilní obrazové kvalitě a jejich distribuce není stabilní ani garantovaná.
Pro diváka je tedy technicky i společensky výhodnější koupit si legální předplatné. Toto konstatování obzvlášť platí o České republice i o Slovensku, kde televizní programy s nejatraktivnějším sportovním obsahem jsou legálně dostupné za zlomek ceny ve srovnání se západní Evropou nebo Severní Amerikou.
Ještě pár zajímavostí na závěr. Renomovaná průzkumní agentura GfK odhaduje, že pirátství televizních sérií a kinofilmů pokleslo během posledních let přibližně o 30 procent. Tento odhad se sice týká jen španělského trhu, lze však předpokládat, že situace v jiných evropských zemích bude podobná.
K španělskému trhu se váže i další údaj. Objem placeného streamovaného obsahu v posledních dvou letech výrazně stoupl, dokonce i u starší populace. U lidí starších 50 let se objem streamovaného videa zvýšil až o 70 procent, což je doklad o tom, že on-line streaming už zdaleka není jen doménou mladých lidí.
A nakonec, až 63 procent dotázaných uvedlo, že si platí přístup k minimálně jedné on-line službě. A přibližně polovina z těchto platících diváků může mít přístup až ke dvěma placeným streamingovým službám současně.
Související téma: Sdílení placených účtů a hesel jako nový druh televizního pirátství?