Revoluční krok: Švýcaři nepřejdou na DVB-T2, upřednostní satelit
Terestrické vysílání, tedy příjem na běžnou anténu, je pro samotné televize a operátory nejnákladnějším způsobem jak dostat programy k divákům. V případě Švýcarska se odhaduje, že pouhé dvě procenta obyvatel sledují televizi na běžnou anténu – i to zřejmě jen jako doplněk k satelitnímu a IPTV příjmu. V podmínkách jiných západních zemí pokryjete jen nižší desítky procent obyvatel. Tímto způsobem se nevyplatí vysílat dlouhodobě.
Zajímavé je, že anténa je na ústupu i v zemích sousedících s Českou republikou. Volná terestrická televize už není zajímavá ani pro diváky v Rakousku, v Polsku nebo na Slovensku. Ve všech zmíněných zemích je podíl terestriky jako hlavního zdroje TV příjmu méně než 20 procent. Zajímavý je přitom zejména slovenský příklad, jelikož Slováci měli – podobně jako Češi – ještě před 10 lety běžnou anténu jako dominantní způsob televizního příjmu.
Volná terestrická televize už není zajímavá ani pro diváky v Rakousku, v Polsku nebo na Slovensku. Ve všech zmíněných zemích je podíl terestriky jako hlavního zdroje TV příjmu méně než 20 procent.
Vše se změnilo v první vlně přechodu na digitální vysílání před 7 lety, kdy se definitivně vypnul analog. Tento krok přiměl většinu obyvatel k přechodu na satelit nebo kabel. Na anténě tehdy zůstala jen necelá čtvrtina obyvatel.
Rozhodujícím impulsem pro růst dalších platforem byl však odchod televizní skupiny Markíza z bezplatného anténního příjmu. Programy této skupiny můžete na anténě sledovat už jen za poplatek. Markíza díky tomu ušetřila odhadem až 10 milionů euro ročně a díky své silné pozici na trhu motivovala diváky k investicím do satelitního příjmu.
Anténní příjem televize na Slovensku v posledních dvou letech mírně stoupá, je to však díky placené televizi, kterou přes anténu poskytuje tamní operátor Towercom. Obdobná situace je i v Rakousku, kde můžete přes běžnou anténu sledovat desítky stanic, ale pouze za poplatek. Neplaceným televizím se víc vyplatí vysílání přes satelit.
Poznámka: Inspirací pro tento článek byl text Lukáše Poláka na serveru Digitální rádio.