Regionální vysílání ČT bude pouze v jednom multiplexu, přidají se další studia
Regionální odpojení DVB-T2 multiplexu s pořadovým číslem 21 není možné. Tato síť je koncipována jako celoplošná, na většině území funguje v jednofrekvenční síti. Regionální odlišení by vyžadovalo víc frekvencií, které v éře DVB-T2 nejsou (momentálně) k dispozici.
Česká televize původně uvažovala nad druhým multiplexem, který by odpojení umožňoval. Toto řešení by však vyžadovalo legislativní úpravy a bylo by navíc velmi nákladné. ČT má ve svém DVB-T2 multiplexu dostatek prostoru k tomu, aby mohla souběžně vysílat všechny regionální mutace.
Psali jsme: Analogová kabelová televize není výjimečná, DVB-T může rovněž pokračovat v kabelu
Prozatím bude divákům nabízet mutace pro Prahu/Čechy, Jižní Moravu a Severní Moravu. V dalších letech by se měly přidat ještě minimálně dvě mutace, které budou obsluhovat nová regionální studia v Plzni a Ústí nad Labem. Tyto mutace budou určeny pro Severovýchodní Čechy a Jihozápadní Čechy.
„Nová regionální studia už produkují obsah. Vysílání samostatných regionálních mutací však přichází v úvahu až časem, jelikož nejprve musíme rozšířit naše odbavovací pracoviště, které nyní vedle pražské mutace odbavuje ještě dva další regionální programy,“ uvedl vedoucí vysílací techniky České televize Karel Trpák, který konkretizoval plány ČT v oblasti regionalizace vysílání na konferenci RADIOKOMUNIKACE 2019, která v těchto dnech probíhá v Pardubicích.
Zatím není jasné, kdy přesně by mohlo dojít ke spuštění obou verzí. Jako nejpravděpodobnější se však jeví až období po definitivním vypnutí všech DVB-T sítí. Lukáš Polák na webu Digitální rádio konkretizoval, že by se tak mohlo stát do roku 2021.
Finální multiplexy DVB-T2 jsou koncipovány jako jednofrekvenční sítě. Jediný multiplex, který kombinuje různé frekvence, je síť společnosti Digital Broadcasting, která může v každém regionu nabízet jiný obsah.