Ředitelé veřejnoprávních médií se vyjádřili k plánovanému zvýšení koncesionářských poplatků
Diváci a posluchači budou platit celkem 215 korun měsíčně za televizi i rozhlas. Česká televize získá z této sumy 160 korun měsíčně, Český rozhlas bude každý měsíc od posluchačů dostávat 55 korun. Poplatky budou odvádět všechny domácnosti, které mají elektronická zařízení, jež příjem televizního nebo rozhlasového vysílání umožňují.
„Návrh vlády jednoznačně vítáme a věříme, že najde podporu v legislativním procesu. Je výsledkem naší dlouhodobé komunikace s politiky a veřejností a dlouholetého předkládání argumentů o neudržitelnosti veřejné služby při nevyřešení jejího financování,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.
„Na konci září opouštím po dvanácti letech post ředitele ČT. Mrzí mě to, televize byla mojí srdeční záležitostí. Ale jsem pyšný, že ji předávám v nejlepší kondici, v jaké kdy byla. A navíc s bonusem, kterým je právě vyřešené financování, o což jsem se léta snažil. Věřím, že se díky tomu podaří nejen zachovat stávající šíři veřejné služby, ale i narovnat platový dluh, který má ČT vůči svým zaměstnancům i tvůrcům,“ dodal končící generální ředitel ČT.
„Český rozhlas v minulých letech přistoupil k řadě vnitřních úsporných opatření, zejména v oblasti provozních nákladů a v personální oblasti, kdy zrušil zhruba 160 pracovních míst. Bez navýšení rozhlasového poplatku bychom se ale nyní kvůli růstu inflace a všech provozních nákladů neobešli. Věřím, že navýšení rozhlasového poplatku budou vnímat jako nutnost i obě komory parlamentu,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Novela zákona předpokládá zvýšení příjmů z poplatků o necelých 30 % oproti stávajícímu stavu. Do rozpočtu České televize by tak mělo ročně přibýt 1,4 miliardy korun. Zároveň se mění způsob plateb právnických osob. Nově by firmy platily dle počtu zaměstnanců, přičemž firmy do 5 zaměstnanců a živnostníci budou od platby osvobozeni.
Související téma: Jaká je ideální výše koncesionářského poplatku? Bude mít DVB-T2 smysl i po roce 2030? (Digimedia 2023)