Reakce na výzvu ČTÚ: Připomínky mají nejen satelitáři, ale i Vodafone a T-Mobile
K výzvě ČTÚ se vyjádřili nejen satelitní operátoři, ale především dva velcí mobilní operátoři T-Mobile a Vodafone, kteří vyjádřili překvapení nad absencí některých základních dokumentů ve výzvě. Úřad například nijak nespecifikoval návrh svého opatření, ani nezveřejnil žádosti firem, které o změnu kmitočtových přídělů usilují.
„V probíhající veřejné konzultaci všech čtyř žádostí chybí přesná specifikace žádosti o změnu přídělu a návrh, ke kterému se lze vyjádřit. Žádáme proto Úřad, aby do veřejné konzultace zveřejnil žádost držitelů přídělů 1 , případně i návrh změny přídělů rádiových kmitočtů, v plném rozsahu,“ napsali zástupci operátora Vodafone Czech Republic.
Společnost Vodafone dokonce v poznámce pod čarou odkazuje na jinou obdobnou výzvu ČTÚ, která se rovněž týká změny přídělů rádiových kmitočtů u mobilních operátorů. V tomto případě je k dispozici celé znění žádosti, dokonce bez začerněných pasáží. Vodafone přirozeně požaduje uplatňování stejného přístupu i k operátorům zemského televizního vysílání. K připomínce Vodafonu se připojil i konkurenční T-Mobile, který rovněž požaduje zveřejnění konkrétního návrhu, k němuž by se mohl vyjádřit.
Operátoři se vyjadřovali ke všem výzvám Českého telekomunikačního úřadu jednotlivě. Připomínky jsou však vesměs stejné, liší se jen označení frekvenční sítě a subjektu, kterého se připomínky mohou týkat. Mobilní operátoři T-Mobile a Vodafone dokonce zaslali připomínky i k veřejnoprávnímu multiplexu České televize. Další společnosti se vyjádřily pouze k výzvám týkajícím se soukromých subjektů.
Pro přehlednost jsme pro vás seřadili odkazy na všechny sady připomínek podle subjektu, který je zaslal.
Odkazy na všechny sady připomínek podle subjektů:
Vodafone (první, druhá, třetí, čtvrtá)
T-Mobile (první, druhá, třetí, čtvrtá)
M7 Group (první, druhá)
ČASO (první, druhá, třetí, přílohy)
Zveřejnění důležitých souvisejících dokumentů požadují i satelitní operátoři
Nezveřejnění obsahu ani předmětu žádosti překáží i společnosti M7 Group, která rovněž zaslala své připomínky. Satelitní operátoři sdružení v asociaci ČASO reagovali rozsáhlejším dokumentem, kde shrnuli nejen své výhrady k dosavadnímu postupu úřadů ve věci uvolňování pásma 700 MHz a procesu přechodu na DVB-T2. Napsali několik zásadních připomínek a připojili i rozsáhlou přílohu, která má podepřít jejich argumentaci.
Podobně jako T-Mobile nebo Vodafone, i satelitáři požadují zveřejnit znění všech žádostí a související dokumenty, aby se k nim mohli vyjádřit. Dále požadují znalecké posudky k hodnotě kmitočtových přídělů, o jejichž prodloužení žádají operátoři zemských TV multiplexů.
Členové asociace ČASO považují za důležité, aby ČTÚ počkal na ukončení notifikačního řízení s Českou republikou u Evropské komise. A v neposlední řadě požadují samotné zrušení záměru na bezplatné prodloužení kmitočtových přídělů. Podle názoru satelitních operátorů je samotný příděl vzácným statkem a nemělo by docházet k bezplatnému prodloužení přídělů dosavadním držitelům bez výběrového řízení nebo veřejné souteže.
Argumentaci všech subjektů se budeme podrobněji věnovat v některém z příštích článků na TVKOMPAS.cz. Za zmínku rozhodně stojí i určité připomínky mobilních operátorů, kteří mají s podobnými výzvami ČTÚ své zkušenosti. Díky tomu lze porovnat, jak úřad přistupuje k změnám přídělů frekvencí v případě mobilních operátorů a zda jsou nějaké rozdíly v postupu vůči provozovatelům TV multiplexů.
Další informace:
1) ČTÚ zvažuje výběrové řízení na frekvence existujících celoplošných TV multiplexů
2) Výběrové řízení na terestrické multiplexy se nekoná. Podle ČTÚ šlo o nedopatření