Prognóza: Za několik let v televizi jen jedna zpravodajská relace za den?
Šéfka zpravodajství BBC Fran Unsworth předpokládá výrazné změny v konzumaci televizního zpravodajství, které souvisí s tím, že lidé budou výrazně víc informací hledat na internetu. Některé zpravodajské relace v průběhu dne se tak stanou přebytečnými a nakonec zůstane zřejmě pouze jediný zpravodajský blok na plnoformátových programech.
Fran Unsworth však zároveň dodala, že se může mýlit. A pokud se na to podíváme čistě analyticky, je zřejmé, že televize nemají důvod omezovat rozsah vysílaných zpravodajských relací a to ani v případě, kdy je většina obsahu dostupná online.
Doporučujeme: Na návštěvě v CNN Prima News – prohlídka studia, režie a zázemí
Lineární televizní zpravodajství totiž umožňuje informovat diváky jiným způsobem než internet. Zatímco v online prostoru jde o rychlost, která je mnohdy na úkor přesnosti, v televizním vysílání se na odvysílání zpravodajské reportáže podílí poměrně široký okruh lidí a zpravodajská relace tak může být úplnější a přesnější.
Náklady na výrobu tradičního televizního zpravodajství jsou přitom velmi vysoké, což souvisí s tím, že televize je nucena platit desítky redaktorů a dalších členů štábu. Pokud by se široký zpravodajský tým soustředil pouze na výrobu jediné zpravodajské relace za den, šlo by svým způsobem o zbytečný luxus. Televizní společnosti včetně programů veřejné služby se snaží vyčlenit větší prostor zpravodajským pořadům, aby mohly efektivněji rozložit vynaložené náklady. Zpravodajství vás totiž stojí podobné peníze bez ohledu na to, zda jej vysíláte jen jednu hodinu denně, nebo zda jde o víc hodin.
Pokud televizní společnost zařadí do vysílání více než jednu zpravodajskou relaci za den, může díky tomu ušetřit za jiný obsah. Většina významných televizí produkuje minimálně 4 důležité zpravodajské a publicistické pořady za den – ranní vysílání, které může mít několik hodin. Polední žurnál mezi 30 minutami a jednou hodinou. Odpolední zpravodajství obvykle zabere do 30 minut. Večerní a noční zpravodajské relace mohou mít trvání až 60 minut.
Náklady na výrobu tradičního televizního zpravodajství jsou přitom velmi vysoké, což souvisí s tím, že televize je nucena platit desítky redaktorů a dalších členů štábu. Pokud by se široký zpravodajský tým soustředil pouze na výrobu jediné zpravodajské relace za den, šlo by svým způsobem o zbytečný luxus.