Po dvou letech se v Pardubicích uskutečnil jubilejní 30. ročník tradiční Konference Radiokomunikace 2021. V rámci akce zaznělo několik zajímavých přednášek. Z televizních témat se poměrně živě diskutovalo o problémech s příjmem DVB-T2 v jednofrekvenčních sítích.
Problém s příjmem některých programů v DVB-T2 trvá už delší dobu. Jde o problém, který se objevil už v průběhu procesu přechodu na standard DVB-T2 a naplno se projevil po vypnutí některých sítí DVB-T, kdy diváci byli odkázáni už jen na signál z nových multiplexů DVB-T2. Nyní už možné problémy s příjmem modernější terestrické platformy konečně přiznávají operátoři i odborníci. Navzdory poměrně dlouhému souběžnému vysílání DVB-T a DVB-T2 i problémům, na které upozorňovali diváci, se až dnes začíná reálně diskutovat o možných řešeních.
Rizikem jsou především rozsáhlé jednofrekvenční sítě, které využívá například veřejnoprávní Česká televize. Ta až na výjimky vysílá prakticky jen na kanále 26. Jednotlivé vysílače vysokého výkonu se však v některých oblastech vzájemně ruší, což potvrzují i zkušenosti operátorů. Vedle problémů na straně diváků, které mohou souviset s nekvalitními anténami, však může být problém i na straně některých přijímacích zařízení. Problémy i možná řešení navrhl ve své prezentaci Karel Mikuláštík z Katedry radioelektroniky ČVUT-FEL.
Hlavním problémem v místech příjmu je fakt, že se setkávají signály z různých vysílačů případně odražené signály. Ty se vzájemně ruší vzhledem k tomu, že takřka celá síť České televize využívá stejný vysílací kanál.
Prezentace ke stažení: Problémy při příjmu v rozsáhlých jednofrekvenčních sítích DVB-T2 v České republice (PDF – 6.9 MB)
Možná řešení problematického příjmu
Karel Mikuláštík především navrhuje, aby se rozsáhlá jednofrekvenční síť České televize rozdělila na několik menších, které by využívaly i jiné vysílací kanály než je aktuálně kanál 26. Využil by k tomu dosud nevyužívané kmitočty pro už zkoordinované multiplexy 25 a 26.
Podrobnosti i s návrhy využití jiných kanálů jsou k dispozici v PDF prezentaci pana Mikuláštíka, kterou vám nabízíme ke stažení.
Do debaty o problémovém příjmu se ve své prezentaci zapojil i výkonný ředitel operátora Digital Broadcasting Jakub Juhas, který uvedl, že část problémů s příjmem lze řešit aktualizací firmware některých přijímačů. Jeho společnost se pokusila minimalizovat problémy s příjmem například změnou některých vysílacích parametrů, například změnou parametrů. Do budoucna chce situaci řešit i tím, že vyčlení datový prostor pro aktualizaci softvéru některých přijímačů na dálku.
Na závěr by bylo dobré organizátorům poděkovat za to, že prezentaci pana Mikuláštíka vůbec zařadili do programu konference. Před dokončením přechodu na DVB-T2 se totiž o těchto problémech veřejně takřka nemluvilo. Zástupci České televize i privátních operátorů veřejně hodnotili přechod na DVB-T2 jako velmi dobře zvládnutý a problémy s příjmem jako ojedinělé.
Až praxe ukázala, že problém může být mnohem rozsáhlejší, zejména u veřejnoprávního multiplexu ČT.
Názor k tématu: Problematický příjem DVB-T2 už není tabu. Škoda, že se o tom nemluvilo dřív