Příhoda z elektra: Diváci si stěžují prodejcům na nekvalitní obraz v DVB-T2

Moderní funkcionalita a vyšší obrazová kvalita je prozatím doménou placených platforem. Ilustrační foto Pixabay.com
Často diskutovaným tématem v souvislosti s přechodem na DVB-T2 je kvalita obrazu v přechodových a finálních sítích. Česká televize sice všechny své programy přináší divákům v nejvyšší možné kvalitě Full HD rozlišení, ovšem nejžádanější komerční televize dělají přesný opak. Za HD rozlišení si nechávají od operátorů platit nemalé peníze a právě proto nechtějí kvalitní obraz poskytnout na anténě zdarma.
Tento přístup ovšem přináší problémy některým prodejcům s elektronikou. Mnozí běžní diváci si totiž vynucený přechod na DVB-T2 spojují s vyšší kvalitou obrazu. V elektru si zakoupí novou velkou televizi s podporou DVB-T2 a očekávají i obraz nejžádanějších stanic v odpovídající HD kvalitě.
Jenomže, vysílání Novy, Primy nebo Barrandova na anténě připomíná „mazanici“ v rozlišení 960×540. Toto rozlišení někteří operátoři multiplexů označují poněkud zvláštním pojmem qHD, ve skutečnosti ale tento pojem nemá s kvalitním obrazem nic společného. Zkratka „qHD“ v tomto případě totiž označuje čtvrtinu neboli quarter. Divák tedy místo plnohodnotného Full HD obrazu vidí pouze jeho „čtvrtinovou verzi“ – tedy mazanici.
Tento problém si začínají uvědomovat i někteří prodejci elektroniky, jelikož se jim diváci stěžují na nekvalitní obraz. Většinou jde o zákazníky, kteří si zakoupili nové TV přijímače právě pro DVB-T2.
Když jsem se prodejce zepal, proč ukazují na televizích obraz v nízkém rozlišení, odpověděl mi, že potřebují ukázat divákům, jakou podobu obrazu mají očekávat v DVB-T2.

Prodejci elektroniky lákají diváky na různé demo snímky ve vyšším rozlišení. Když ale na nejmodernějších s velkou uhlopříčkou naladíte televizi ve standardním rozlišení, výsledek nepůsobí moc dobře. Pro brilantní obraz potřebujete programy v nativním Ultra HD rozlišení. Ilustrační foto Pixabay.com
Analýza: ČT má schválené prostředky na financování DVB-T2. Kvůli regionům může být provoz dražší než u DVB-T
‚Špatný obraz? Chyba není ve vašem přijímači…‘
Při nedávné návštěvě jednoho z menších řetězců s elektronikou mě zaujalo, že vedle nablýskaných demosnímků v Ultra HD se na dvou velkých televizích „vyjímal“ obraz v qHD. Šlo o živé vysílání programů Prima COOL a TV Barrandov právě v nižším rozlišení. Obraz na uhlopříčkách čítajících 49 a 55 palců vypadal „hrůzostrašně“.
Když jsem se prodejce zepal, proč ukazují na televizích obraz v nízkém rozlišení, odpověděl mi, že potřebují ukázat divákům, jakou podobu obrazu mají očekávat v DVB-T2.
Není příjemné, když se vám po týdnu vrací zákazník a dává najevo svou nespokojenost s novou televizí. Je pak velmi těžké mu vysvětlit, že chyba opravdu není v jeho přijímači. Samozřejmě, výrazně dražší televize dokáží i menší rozlišení zobrazit relativně dobře. U levnějších velkých TV s cenovkou kolem 10 nebo i 15 tisíc korun to však může být problém.
Nedávný výzkum agentury MR. THINK realizovaný v roce 2018 potvrdil, že až 85 procent diváků očekává od nových možností vysílání především zlepšení kvality obrazu (viz tabulka). Terestrická platforma v současném nastavení nemůže některá očekávání splnit. Brání tomu především obchodní zájmy komerčních televizí, které nechtějí zpřístupnit své HD verze ve volném vysílání.
Zmíněná příhoda v elektru ilustruje, že po vynuceném přechodu na DVB-T2 může být velká část diváků zklamaná. Pro jejich nové supervelké a nablýskané obrazovky prostě nebude na anténě dost kvalitní obraz. To může být ovšem zajímavá příležitost pro pay-tv operátory, kteří mohou nespokojené diváky nalákat právě na mnohem kvalitnější obraz v placených platformách.
Mnozí běžní diváci si přechod na DVB-T2 spojují s vyšší kvalitou obrazu. V elektru si zakoupí novou velkou televizi s podporou DVB-T2 a očekávají i obraz nejžádanějších stanic v odpovídající HD kvalitě.
Očekávání diváků od nových možností televizního vysílání
-
Zlepšení kvality obrazu - 85%
85%
-
Lepší zvuk - 80%
80%
-
Připojení TV k internetu - 78%
78%
-
Rozšíření počtu kanálů v HD - 65%
65%
-
Rozšíření počtu kanálů obecně - 65%
65%
-
Možnost sledovat pořad dříve - 64%
64%
Terestrická platforma nemůže některá očekávání splnit
Výzkum TV vysílání 2018, který provedla agentura MR.THINK, zňázorňuje poměrně vysoká očekávání diváků od televizních služeb. Z 12 různých možností jsme vybrali 6 nejdůležitějších, na které většina respondentů zvolila odpověď Určitě ano nebo Spíše ano. Z výsledků je zřejmé, že terestrická platforma nemůže některá očekávání diváků splnit. Nejpopulárnější možnosti jako rozšíření počtu kanálů v HD, nebo zlepšení kvality obrazu nabídnou placené platformy v mnohem větší míře než televize na běžnou anténu.
Tyto možnosti v rámci televizního vysílání přitom vůbec nesouvisí s přechodem na DVB-T2. Některé funkce (například odložené sledování) lze nabídnout už nyní v DVB-T. Vyžaduje si to však značné investice na straně operátorů sítí i samotných televizí. Problémem terestrické platformy je, že ji živí primárně reklama a ne všechny investice mohou být pro televize rentabilní.