Přechod na DVB-T2: MPO zveřejnilo podmínky finanční podpory pro zařízení sociálních služeb
Celková částka vyčleněná pro tento účel činí 20 milionů korun. Příspěvek na jeden set-top-box umožňující příjem DVB-T2 HEVC nesmí přesáhnout 1 tisíc korun. Příspěvek na novou televizi s podporou nového standardu vyjde maximálně na 3 tisíce korun. A nakonec částka na případnou rekonstrukci společné televizní antény má horní hranici 7 tisíc korun.
Zástupci jednotlivých zařízení sociálních služeb mohou žádat o podporu podle počtu klientů, resp. lůžek. Celková hranice pro menší zařízení do 50 lůžek je 50 tisíc korun. Zařízení nad 400 lůžek mohou získat maximálně 500 tisíc korun.
Podpora se vyplácí na základě podle skutečné hodnoty zakoupeného přijímače. Pokud se správce rozhodne zakoupit například set-top-box s cenovkou kolem 700 korun, bude mu proplacena přesně tato částka. Pokud by však pořizovací cena jednoho set-top-boxu byla vyšší, bude kompenzována pouze do výše 1000 Kč.
Zatímco u set-top-boxů se do limitů bez problému vejdete, v případě televizí nebo společných antén už je to horší. Novou televizi s podporou DVB-T2 HEVC za cenu 3000 korun jen tak neseženete.
Vystačí prostředky pro všechny žadatele?
Zatímco u set-top-boxů se do limitů bez problému vejdete, v případě televizí nebo společných antén už je to horší. Novou televizi s podporou DVB-T2 HEVC za cenu 3000 korun jen tak neseženete. Stejné konstatování platí v případě rekonstrukce společné antény do výše 7000 korun. Za tuto sumu sice můžete provést určitou rekonstrukci. Reálná cena kompletní rekonstrukce však může být výrazně vyšší podle velikosti a náročnosti.
Státní úředníci do jisté míry dbali o technologickou neutralitu. V podmínkách se uvádí, že pořízený set-top-box nebo TV přijímač může podporovat i příjem satelitní televize nebo IPTV. Každé dotované zařízení však musí zároven umožnit i příjem DVB-T2 / HEVC.
O finanční podporu mohou žádat domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením, azylové domy, chráněné bydlení a další poskytovatelé sociálních služeb. Vzhledem k počtu těchto zařízení a nutnosti nahradit obrovské množství přijímačů je však na místě určitá pochybnost, zda celková suma 20 milionů korun postačí k uspokojení všech žadatelů o podporu.
Na závěr dodejme, že finanční podpora pro zmíněná zařízení je jednou z mála kompenzací, které stát určil v souvislosti s vynuceným přechodem na DVB-T2. S finanční podporou nebo kompenzacemi pro běžné domácnosti se momentálně nepočítá.
Státní úředníci do jisté míry dbali o technologickou neutralitu. Pořízený set-top-box nebo TV přijímač může podporovat i příjem satelitní televize nebo IPTV. Ve všech případech však musí umožnit i příjem standardu DVB-T2 / HEVC.