Operátoři zemského vysílání i poskytovatelé placené televize očekávají, že anténní příjem opustí necelá pětina diváků, tedy kolem 20 procent, přičemž většina přejde k placeným platformám. Ministerstvo průmyslu a obchodu tuto hodnotu potvrzuje, ovšem přichází s mírně optimističtějším odhadem. Podle dokumentu MPO přejdou k placené televizi zhruba 4 procenta domácností. Dalších 19 procent se ještě nerozhodlo. Tři procenta uvádí, že se na televizi nedívají. Zhruba čtvrtina respondentů řekla, že už přijímá programy v DVB-T2.
Ve všech případech jde o pouhý odhad, nicméně klíčový bude postoj nerozhodné skupiny, která je poměrně velká. Přibližně 19 procent diváků tak zatím ještě neví, zda se vyplatí setrvat u terestrické platformy a počkat na proklamované výhody.
Přechovodé sítě DVB-T2 zatím nepřináší výraznou přidanou hodnotu pro diváky, a není to ani jejich účel. Hlavním důvodem provozu přechodových sítí je usnadnění procesu přeladění na straně diváků – zejména dostatečný časový prostor pro úpravu Společných televizních antén. Pro nerozhodnuté diváky, kteří se navzdory dlouhému přechodovému období zatím k migraci neodhodlali, tak budou klíčové první dny a týdny po vypnutí DVB-T sítí v jednotlivých regionech.
Až po definitivním vypnutí DVB-T multiplexů lze reálně očekávat výraznější pozornost a především zájem na straně dotčených diváků, kteří budou hledat alternativy.
Do vypnutí prvních DVB-T multiplexů zůstává necelých 9 měsíců
Až po definitivním konci DVB-T multiplexů lze totiž reálně očekávat výraznější pozornost a především zájem na straně dotčených diváků, kteří budou hledat alternativy. Pro většinu z nich je přirozenou alternativou právě nastupující anténní platforma DVB-T2. Absence nejsledovanějších komerčních televizí v HD rozlišení však může část diváků odradit nebo přimět k přechodu na jiné platformy – především k satelitu nebo IPTV.
Tuto skutečnost si dobře uvědomují právě operátoři placené televize, kteří lákají diváky zajímavými nabídkami. Objevila se například kombinace internetového připojení s televizními programy v HD rozlišení zdarma. Operátor DIGI TV dále přišel s nabídkou tzv. Chytré antény, která umožní sledovat až 70 programů včetně některých prémiových sportovních stanic za poměrně nízkou cenu 100 korun měsíčně.
Provozovatel satelitní televize Skylink rovněž nabízí příjem českých a slovenských programů přes satelit v HD za měsíční poplatek 80 korun a tyto programy dokáže zpřístupnit přes internet i těm, kdo nemají satelit. Lze očekávat, že s blížícím vypnutím DVB-T na území Prahy a středních Čech budou s podobnými zvýhodněnými nabídkami přicházet i další operátoři placené televize. Jejich výhodou je přitom fakt, že mohou divákům poskytnout programy komerčních televizí Nova, Prima, Barrandov v HD rozlišení.
Ve všech případech jde o pouhý odhad, nicméně klíčový bude postoj nerozhodnuté skupiny diváků, která je významná (19 %).
Informační kampaň? Nelehký úkol pro stát
Stát reprezentovaný Ministerstvem průmyslu a obchodu má v nejbližších měsících před sebou nelehký úkol – připravit diváky na vypnutí DVB-T sítí, které se postupně blíží. V případě Prahy a středních Čech se vypínání DVB-T začne už letos v listopadu, kdy dojde k vypnutí multiplexu 1 České televize z vysílačů Žižkov a Cukrák. Komerční multiplexy se na území Prahy vypnou v lednu 2020.
Státní informační kampaň koordinovaná ministerstvem však stále chybí a není jasné, kdy a zda vůbec bude zahájena. Podrobněji o tom píšeme v článku Státní informační kampaň k DVB-T2 stále v nedohlednu. MPO se omezilo na strohé konstatování.
Související téma: Státní informační kampaň k DVB-T2 stále v nedohlednu. MPO se omezilo na strohé konstatování
Postup diváků při přechodu na DVB-T2
-
Nepřijímá digitální terestrickou televizi - 22%
22%
-
Již přijímá DVB-T2 - 25%
25%
-
Pořídí si set-top-box - 13%
13%
-
Pořídí si novou televizi - 13%
13%
-
Rozhodne se později - 19%
19%
-
Bude migrovat na jinou platformu - 4%
4%
-
Nebude se dívat na televizi - 3%
3%
Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu - Zpráva o stavu realizace Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání - 2018. Sběr dat: září 2018