Poznámka: Přesun fotbalového šampionátu na Novu je nejméně bolestivým krokem
Kritici mohou namítat, že si Nova ze sportu vybere to nejlepší pro sebe, a České televizi zbydou jen méně atraktivní zápasy. I kdyby to byla pravda, je to tak v pořádku. Veřejná služba ČT totiž tkví i v tom, že přinese divákům pořady nebo sportovní zápasy, o které není zájem v komerční sféře.
Oznámení Novy o zisku částečně exkluzivních práv k MS ve fotbale 2022 je možná pro někoho překvapením. Ve skutečnosti jde o jeden z kroků, které generální ředitel České televize Petr Dvořák avizoval v rámci úsporných opatření. Přesun tohoto podniku bez účasti české reprezentace pod Novu je zároveň politicky nejméně bolestivým krokem. Větší kontroverze by mohl vzbudit fakt, kdyby se Česká televize už neucházela o práva k MS v hokeji nebo k domácí hokejové Tipsport extralize.Dohodu s Novou mohou jedni vnímat jako zdvižený prst managementu České televize směrem k politikům odmítajícím zvednout koncesionářské poplatky. Jiná skupina lidí ale může tento krok vnímat konečně jako vítězství určitého zdravého pragmatismu s cílem efektivnějšího vynaložení koncesionářských poplatků.
Pragmatický pohled může znít asi takto. Česká televize je tu od toho, aby poskytovala veřejnou službu, nikoliv proto, aby z veřejných peněz za každou cenu přinášela stále dražší mezinárodní sportovní pořady. To platí zvláště v situaci, kdy zmíněné sportovní soutěže mohou pokrýt komerční televize.
Související článek: Nova se dohodla s Českou televizí a získala práva k letošnímu MS ve fotbale
Dosavadní role ČT u mezinárodních sportovních akcí vycházela především z toho, že při tvorbě televizního trhu zde existovaly jen 3-4 celoplošně TV stanice. Česká televize tehdy přinášela většinu sportovních akcí jednoduše proto, že na jeden program Novy a Primy by se nevešly. Nyní, když Nova provozuje 5 neplacených celoplošných stanic a Prima dokonce přes 10, není role ČT v oblasti sportovních akcí zas tak nezastupitelná. A to říkám s plným vědomím toho, že sportovní redakce České televize patří suverénně k tomu nejlepšímu, co tato veřejná instituce má.
Dalším důvodem, proč jsme většinu akcí tak nějak přirozeně očekávali výhradně na programech ČT, je její příslušnost k Evropské vysílací unii. Díky tomuto sdružení převážně evropských televizí veřejné služby se Česká televize poměrně jednoduše dostávala k nákupu některých velmi atraktivních vysílacích práv včetně hokejových a fotbalových šampionátů nebo Olympiády. Pokud by se o některá práva volně soutěžilo, komerční televize by se jistě přihlásily.
Nova už v minulosti jevila zájem nejen o MS v hokeji, ale rovněž o hokej na Olympiádě. Nyní odkoupila část práv k MS ve fotbale.
Kritici mohou namítat, že Nova si ze sportu vybere to nejlepší pro sebe, a České televizi zbydou jen méně atraktivní zápasy. I kdyby to byla pravda, je to tak v pořádku. Komerční televize bude vždy vysílat jen to, v čem vidí největší komerční potenciál. Veřejnou službu ČT lze z jiné strany vnímat tak, že přinese divákům i pořady nebo sportovní zápasy, o které není zájem u komerčních televizí.
Česká televize je tu od toho, aby poskytovala veřejnou službu, nikoliv proto, aby z veřejných peněz za každou cenu přinášela stále dražší mezinárodní sportovní pořady. To platí zvláště v situaci, kdy zmíněné sportovní soutěže mohou pokrýt komerční televize.