Poslanci Evropského parlamentu volají po účinnější blokaci nelegálních streamů
Jedna z verzí uvádí, že odpovědnost za nelegální obsah by měla být na bedrech poskytovatelů nelegálních streamů, a nikoliv koncových uživatelů nebo spotřebitelů. To je dozajista dobrá zpráva.
Evropský parlament se aktivně zabývá problematikou nelegálních on-line streamů, především pokud jde o sportovní přenosy. Jelikož existující pravidla nejsou podle evropských poslanců dostatečná, navrhují novou úpravu, která by mohla pomoci efektivněji blokovat nelegální streamy, už do 30 minut po jejich ohlášení ze strany „důvěryhodného ohlašovatele“ (certified trusted flagger).Zpráva se původně objevila na informačních portálech v západních zemích, ovšem konkrétně se nezmiňuje o dalších účinných krocích, které by mohly vést k odstranění závadných streamů. Jedna z verzí však uvádí, že odpovědnost za nelegální obsah by měla být na bedrech poskytovatelů nelegálních streamů, a nikoliv koncových uživatelů nebo spotřebitelů. To je dozajista dobrá zpráva.
Není ovšem jasné, jak by mohla fungovat podobná blokace v praxi. Pokud se pod pojmem „nelegální stream“ myslí nabídka technicky otřesných streamů v některých on-line katalozích, blokace těchto streamů může být velmi obtížná. Obvykle se totiž stává, že pokud některý stream vypadne, operativně je nahrazen dalším.
Bude zajímavé sledovat, jak se tato iniciativa evropských poslanců promítne do praktického znění. Zatím se totiž zdá, že distributorům práv víc leží na srdci co nejsilnější geoblokace legálních vysílatelů, kteří přináší atraktivní obsah, v určitých zemích jinak legálně nedostupný. Silnější omezování legálních možností však mimo jiné znamená, že uživatelé se následně mohou přesunout pod nelegální služby, které geografickou blokaci nerespektují.
Pokud se pod pojmem „nelegální stream“ myslí nabídka technicky otřesných streamů v některých on-line katalozích, blokace těchto streamů může být velmi obtížná. Obvykle se totiž stává, že pokud některý stream vypadne, operativně je nahrazen dalším.