Polsko přešlo na DVB-T2 a částečně zachovalo DVB-T. Komerční televize protestují
Komerční vysílatelé se obávají možné souhrnné ztráty až 2,5 milionu diváků v důsledku toho, že v některých oblastech lze ještě stále sledovat vybrané programy polské veřejnoprávní televize TVP i v původní platformě DVB-T. Část diváků si přitom s veřejnoprávními programy vystačí a nemusí tak měnit starší televizi nebo set-top-box.
Polsko přitom zdaleka není první ani jedinou zemí, která se rozhodla pro částečné zachování DVB-T. K podobnému kroku přistoupily rovněž Slovensko, Maďarsko, Švédsko, Itálie, Francie, Španělsko nebo Portugalsko. Každá země k tomu měla své důvody, tím hlavním bylo rozložit nutnost výměny televizních přijímačů nebo set-top-boxů do delšího období.
Evropská komise nepožadovala po jednotlivých státech plošný přechod na DVB-T2. Jedinou podmínkou bylo uvolnění frekvencí v pásmu 700 MHz pro potřeby nových 5G sítí. Česká republika se rozhodla pro plošný přechod celoplošných DVB-T multiplexů do standardu DVB-T2/HEVC.
Jiné země zvolily kompromisnější přístup a umožnily zachovat DVB-T multiplexy alespoň v omezeném rozsahu. I sousední Polsko se zařadilo do této kategorie navzdory nevoli tamních komerčních televizí.
Evropská komise nepožadovala po jednotlivých státech plošný přechod na DVB-T2. Jedinou podmínkou bylo uvolnění frekvencí v pásmu 700 MHz pro potřeby nových 5G sítí. Některé země zvolily kompromisnější přístup a umožnily zachovat DVB-T multiplexy alespoň v omezeném rozsahu. I sousední Polsko se zařadilo do této kategorie.