České Radiokomunikace se skrz tento pojem pokoušely prodat veřejnosti jednu z výhod přechodu na DVB-T2. Tou měla být vyšší kvalita obrazu označována zmíněnou zkratkou. Jak se nakonec ukázalo, zkratka qHD ve skutečnosti nemá s HD vysíláním nic moc společného. Reálně jde o rozlišení 960×540, které je bližší dosavadnímu standardnímu rozlišení.
Pojem qHD zároveň není nikde přesně definován a v souvislosti s televizním vysíláním se příliš nepoužívá. Někdy v letech 2011-2012 se vyskytoval u některých modelů mobilních telefonů s uhlopříčkou kolem 4 palců, kde bylo rozlišení 960×540 dostatečné. Písmeno „q“ v této souvislosti označovalo jednu čtvrtinu z plnohodnotného HD rozlišení – tudíž šlo o „quarter HD“.
Nově se v technologickém světě se můžete setkat s velmi podobnou zkratkou QHD s velkým písmenem Q na začátku. Tato zkratka označuje QUAD HIGH DEFINITION rozlišení, které je výrazně vyšší než u nás běžně používané Full HD. Pojem QHD označuje rozlišení 2560×1440 pixelů, které podporují dnešní chytré mobilní telefony ve vyšší střední třídě. Toto rozlišení ovšem u televizních stanic nečekejte.
Zástupci Českých Radiokomunikací se v posledních dvou letech pokusili zavést označení qHD i v souvislosti s televizním vysíláním DVB-T2. Toto označení se však ukázalo jako velmi matoucí, jelikož část diváků si jej mohla splést se skutečným HD rozlišením.
Značka qHD měla motivovat diváky k přechodu na DVB-T2, prodejcům však přinesla problémy
Zástupci Českých Radiokomunikací se v posledních dvou letech pokusili zavést označení qHD i v souvislosti s televizním vysíláním DVB-T2. Toto označení se postupem času ukázalo jako velmi matoucí, jelikož část diváků si jej mohla splést se skutečným HD rozlišením. Žijeme totiž v době televizí se stále většími uhlopříčkami a je přirozené, že i průměrný televizní divák přikládá větší váhu kvalitě obrazu.
Když si tedy průměrný divák zakoupil set top box nebo televizor pro příjem DVB-T2 s očekáváním, že dostane k tomu i „HD obraz“, tak rozlišení qHD muselo být pro něj zklamáním. O tomto problému jsme nedávno psali i zde na TVKOMPAS.cz, kdy se ukázalo, že někteří diváci si stěžují prodejcům na špatnou kvalitu obrazu v DVB-T2.
Ve zkratce – někteří prodejci elektroniky si uvědomují vyšší nároky diváků na obrazovou kvalitu. Nedávný výzkum ukázal, že až 85 procent diváků očekává od nového vysílacího standardu i lepší obraz. Týka se to především těch, kdo si v posledních měsících zakoupili nové TV přijímače pro DVB-T2. Není příjemné, když se vám po týdnu vrací zákazník a dává najevo svou nespokojenost s novou televizí. Je pak velmi těžké mu vysvětlit, že chyba opravdu není v jeho přijímači, ale že důvodem je právě nižší obrazová kvalita v terestrické plaformě.
Pojem qHD je tak zřejmě minulostí. A je to tak dobře. Obraz původně označovaný jako qHD (960×540) sice může být mírně kvalitnější něž klasické SD rozlišení, průměrný divák si však pod zkratkou s písmeny HD představuje mnohem vyšší rozlišení. A to mu většina televizí vysílajících v DVB-T2 nenabídne.
Prosadí se pojem SD plus?
Před necelým rokem jsem v souvislosti s používaním pojmu qHD napsal:
„Chápu, že z pohledu operátorů zemského vysílání je označení qHD technicky přesné a umožňuje směrem k divákům lépe komunikovat výhody modernější platformy DVB-T2. V případě standardní kvality obrazu by ale bylo vhodnější používat jiný pojem, kde by se zkratka HD nevyskytovala. Například, sama Česká televize kdysi pro označení kvalitativně bohatšího obrazu ve standardním rozlišení neoficiálně používala termín SD plus.“
Nyní se zdá, že operátoři i televize se zachovali v souladu s tímto doporučením. Na středečním workshopu ČRA už v souvislosti s DVB-T2 ani jednou nezazněl pojem qHD. Manažeři Radiokomunikací zde mluvili jen o standardním nebo vysokém rozlišení. A mluvčí skupiny Prima Gabriela Semová ve své tiskové zprávě poprvé použila pojem SD plus k označení obrazové kvality stanic Primy v DVB-T2.
Pojem qHD je tak zřejmě minulostí. To lze hodnotit jedině pozitivně. Obraz původně označovaný jako qHD (960×540) sice může být mírně kvalitnější něž klasické SD rozlišení, průměrný divák si však pod zkratkou s písmeny HD představuje mnohem vyšší rozlišení. A to mu většina televizí vysílajících v DVB-T2 nenabídne.