Podíl satelitní televize je stabilní, neohrožuje ji ani výrazný růst IPTV
Podíly platforem v některých evropských zemích potvrzují trend růstu IPTV. Nejvíce ohroženou platformou by měl být podle analytiků satelitní příjem. Zatím se však zdá, že podíl satelitu zůstává stabilní navzdory výraznému růstu IPTV.
Analytici dlouhodobě očekávají pokles podílu TV příjmu přes satelit zejména v důsledku přechodu lidí k placené televizi přes internet. Zkušenosti z Francie však ukazují, že navzdory výraznému růstu IPTV není podíl satelitního příjmu dotčen. Podle zatím posledních zveřejněných dat regulátora CSA se naopak zdá, že podíl satelitní televize se mezikvartálně na hlavním TV přijímači v domácnosti mírně zvýšil, byť jen o symbolické dvě desetiny procenta. V tomto případě však jde o důležitý trend vzhledem k tomu, že se tím potvrzuje „loajalita“ satelitních diváků k této platformě.Podíl televizního příjmu přes IPTV se v posledních třech letech zvýšil z necelých 48 procent na 54,7 %. Pokud bereme v úvahu více než jeden přijímač v domácnosti, podíl IPTV příjmu je dokonce nad hranicí 58 procent, přičemž terestrická televize je na 53 procentech.
Mnohem zajímavější je však pohled na podíl domácností využívajících satelitní příjem. Zatímco Český telekomunikační úřad vidí výrazné přesuny diváků od satelitu k IPTV, francouzský regulátor podobný trend nezaznamenal. Podle něj jsou satelitní diváci ke své platformě loajální, podíl domácností využívajících satelit totiž neklesá. IPTV podle dat CSA získává diváky především na úkor terestriky případně kabelové televize, nikoliv na úkor satelitu.
Výrazný rozdíl v odhadech ČTÚ a CSA je způsoben odlišnou metodikou. Český úřad totiž do svých statistik zahrnuje pouze ty satelitní diváky, kteří si platí nějakou placenou službu. CSA zahrnuje do statistik všechy diváky, kteří využívají satelitní příjem.
K tématu: Je volný satelitní příjem vhodný pro menší hotel nebo penzion?
K výraznému poklesu satelitních diváků není důvod
Výrazný rozdíl v odhadech ČTÚ a CSA je způsoben odlišnou metodikou. Český úřad totiž do svých statistik zahrnuje pouze ty satelitní diváky, kteří si platí nějakou placenou službu. Naproti tomu CSA měří podíl satelitu jako platformy, tudíž zahrnuje i diváky, kteří využívají satelitní příjem jako sekundární zdroj například ke sledování atraktivních volně dostupných programů.
Podíl satelitního příjmu podle metodiky CSA byl v polovině roku 2016 na úrovni 22,1 % a v roce 2019 dosahoval 21,9 %. Podíl satelitu jako hlavního způsobu příjmu byl v roce 2016 na úrovni 19,7 % a o tři roky později dosahoval 19,6 procent. Terestrika ve sledovaném období ztratila minimálně 6 procentních bodů, zatímco IPTV narostlo o 7 procentních bodů. I tento trend potvrzuje, že IPTV roste zejména na úkor terestriky, nikoliv však na úkor satelitu.
K placené televizi přes satelit se váže ještě jedna zajímavá vlastnost. Podle zkušeností některých operátorů klienti placené satelitní televize vynikají lepší platební morálkou ve srovnání s klienty jiných platforem. Má to zřejmě i svůj psychologický efekt – jakmile si necháte namontovat vedle oken parabolu, je zřejmé, že ji chcete využívat. Pokud se tedy stanete klientem placené satelitní televize, máte motivaci jim zůstat.
U jiných pay-tv platforem, které umožňují „samoinstalaci“ nebo fungují pouze na bázi OTT aplikací, je platební morálka přirozeně nižší. Zčásti je to způsobeno tím, že operátoři poskytují své služby i na principu „pay as you go“. Můžete si tedy vybrat konkrétní měsíce, kdy službu využijete. U většiny satelitních služeb však máte obvykle dlouhodobější smlouvu s vázaností, což vás motivuje u platformy setrvat.
V nejbližších letech tedy není důvod očekávat výrazný pokles diváků využívajících satelit. Satelitní platforma sice výrazně mnoho nových diváků už zřejmě nepřiláká, ovšem ani je neztratí. Obecně platí, že jakmile už máte jednou namontovanou parabolu na fasádě, nemáte důvod ji sundávat. Satelit totiž vedle placených programů umožňuje přijímat i celou řadu atraktivních volně dostupných stanic, jak ukazuje i tabulka na konci článku.
Podíl satelitního příjmu podle metodiky CSA byl v polovině roku 2016 na úrovni 22,1 % a v roce 2019 dosahoval 21,9 %. Podíl satelitu jako hlavního způsobu příjmu byl v roce 2016 na úrovni 19,7 % a o tři roky později dosahoval 19,6 procent.
Volně dostupné sportovní přenosy přes satelit
- RTL: Formule 1, Evropská liga UEFA, Europa Conference League
- Eurosport 1: Tenisové turnaje včetně grand-slamů. TOP cyklistika, snooker, letní a zimní sporty
- Sport1 DE: Basketball Bundesliga, NHL, Champions Hockey League, MS v hokeji, šipky, box
- NITRO TV: zápasy německých týmů v UEFA EL
- PRO7 + PRO7 MAXX: americký fotbal NFL, WWE
- ARD/ZDF: Liga národů UEFA, fotbalové šampionáty, nejvýznamnější mezinárodní sportovní akce
- Regionální veřejnoprávní televize: 3. německá fotbalová liga, házená a další sporty v regionech
Navzdory výrazně stoupajícím cenám sportovních práv se německé televize vysílající přes satelit snaží udržet vysokou úroveň nabízeného obsahu. Díky tomu mohou diváci v České republice úplně legálně sledovat veškerý sportovní obsah ve volném satelitním vysílání. Postačí k tomu úplně obyčejný satelitní přijímač a vyhovují dokonce i modely starší 10 let. Na německých programech lze sledovat například přenosy Formule 1 úplně zdarma, které jsou v České republice dostupné pouze na placených programech.