Placená televize v DVB-T2 je reálnější, čeká se na vhodného poskytovatele

Moderní funkcionalita a specializované programy jsou doménou placených platforem. Ilustrační foto Pixabay.com
Zástupci televizí dlouhodobě zdůrazňují, že sami do placeného vysílání v terestrice nepůjdou. Rádi by však našli vhodného partnera, který vytvoří placenou platformu se vším, co k tomu patří. Nova s Primou by se následně do této platformy přidaly se svými HD programy.
Technicky je už nyní možné zakódovat (kryptovat) kterýkoliv program v DVB-T2. Potřebné testy úspěšně proběhly před několika lety a zpoplatnění některých programů v podstatě nic nebrání. Televize ani stávající operátoři DVB-T2 multiplexů se však do placeného vysílání zatím nepustí. Klíčové je, zda se na trhu objeví třetí subjekt, který zabezpečí veškeré kroky nutné k tomu, aby televize mohly vysílat v placeném režimu.
Dotyčný partner musí především přivést na trh set-top-boxy a moduly s podporou kryptovaného vysílání. To není jednoduchý úkol. U placených platforem totiž platí, že přijímače divákům většinou dodává operátor, který je zároveň certifikuje a nese obchodní riziko spojené s distribucí.
Co je potřeba k zajištění placeného vysílání?
Dotyčný partner musí především přivést na trh set-top-boxy a moduly s podporou kryptovaného vysílání. To není jednoduchý úkol. U placených platforem totiž platí, že přijímače divákům většinou dodává operátor, který je zároveň testuje a certifikuje. Domácnosti si mohou tyto přijímače následně pronajmout nebo odkoupit. Obchodní riziko spojené s distribucí však obvykle nese pay-tv operátor, který musí správně odhadnout potřeby trhu a předem nakoupit potřebný počet boxů, aby mohl uspokojit poptávku.
Dalším krokem je zajištění samotného procesu zpoplatnění. Jde o dohodu s provozovatelem systému podmíněného přístupu, distribuce přístupových modulů a karet, evidence klientů placené televize, výběr poplatků od diváků a jejich distribuce směrem k televizím. To vše zní na první pohled jednoduše, ale vyžaduje si značné investice a potřebné know-how. Celý proces musíte provést tak, aby se vám vrátily všechny náklady spojené s nákupem přijímačů, zmíněný kódovací systém, i náklady za šíření placených televizních programů.
A právě zde přichází největší riziko pro případného partnera. Může se stát, že zájem o placené programy bude nízký a subjekt skončí ve výrazné ztrátě s desítkami tisíc nevyužitých přijímačů ve skladech. Nebo bude zájem vyšší než se očekávalo a operátor nedokáže včas dodat potřebné přijímače všem domácnostem.
Z tohoto důvodu bude zajímavé sledovat, zda a kdy se někdo k projektu placené televize v DVB-T2 připojí. Vzhledem k dlouhodobě proklamovanému zájmu televizí se však můžeme domnívat, že placené programy do DVB-T2 přijdou. Vše je pouze otázkou času.
Další informace: Komerční televize otevřeně prosazují zpoplatnění DVB-T2