Pirátské TV služby mohou mít v USA vyšší podíl než kabelová televize
Studie odhaduje, že příjmy nelegálních poskytovatelů IPTV služeb přesahují 1 miliardu dolarů ročně. Případná marže může dosahovat 56-85 procent podle toho, kde figurují v rámci dodavatelského řetězce.
Dle aktuálních dat je v USA přibližně 128 milionů domácností. Pokud bychom měli brát údaje ze zmíněné studie jako relevantní, znamenalo by to, že nelegální IPTV operátoři mají na americkém trhu víc abonentů než kabelová televize. Tu si na americkém trhu stále platí přibližně 8,3 mil. domácností, což odpovídá tržnímu podílu 6,44 procent. K tomuto srovnání je však potřeba přistupovat velmi opatrně, jelikož tradiční kabelová televize je na ústupu a z legálních platforem jí konkuruje především satelit a IPTV.
Situace v Evropské unii je příznivější. Dle loňské studie se počet televizních pirátů meziročně snížil o 15 procent. Zmíněný pokles lze vnímat jako důsledek úspěšného tažení evropských orgánů.
Podíl kabelové televize na celkovém trhu placených TV služeb se totiž odhaduje na pouhých 10 procent. Jinými slovy, celkový počet amerických domácností, kteří jsou abonenty některého z legálních pay tv operátorů, činí až 86 milionů. V tomto kontextu už počet IPTV pirátů nevyznívá zas tak hrozivě, i když stále jde o velmi závažný problém.
Situace v Evropské unii je příznivější. Dle loňské studie se počet televizních pirátů meziročně snížil o 15 procent. Zmíněný pokles lze vnímat jako důsledek úspěšného tažení evropských orgánů. Díky mezinárodní koordinaci dochází k úspěšným zátahům proti poskytovatelům nelegálních TV platforem a k jejich postavení před soud. Příjmy nelegálních operátorů se i přesto odhadují na 1 miliardu eur ročně.
Další informace v angličtině: US pirate subscription services create billion dollar industry
Legální streaming: Služba HBO MAX za první měsíc přilákala 4 miliony klientů navzdory vyšší ceně