Pirátské sportovní přenosy beoutQ přitahují další pozornost
Platforma beoutQ funguje na velmi jednoduchém principu. Prakticky přebírá a zrcadlí živé přenosy katarského provozovatele beIN Sports. Značku programu beIN plně překrývá logo beoutQ.

Fotbal, venkovní plocha. Ilustrační foto: Pixabay.com
Katarská značka beIN Sports nakupuje řadu soutěží exkluzivně pro publikum v oblastech MENA, což je ustálené označení pro střední východ a severní Afriku. Programy beIN Sports jsou dostupné i v Evropě. Několik programů je k dispozici u francouzských pay-tv operátorů a značka se angažuje i v Severní Americe. Pro Evropu je však její význam rovněž značný, jelikož tato značka je velmi lukrativním klientem evropských sportovních svazů a soutěží.
Doporučujeme: Boj proti nelegálnímu šíření sportovních přenosů dorazil do ČR
Podle Evropské unie je ochrana práv k duševnímu vlastnictví v Saudské Arábii nedostatečná. Za nedostatečnou ji však EK považuje i v dalších 12 zemích včetně například Argentiny, Brazílie, Mexika nebo Ruska. Situace v Saudské Arábii je však vážnější vzhledem k tomu, že dochází k porušování práv jednoho z velmi štědrých nákupců vysílacích práv k evropským sportovním soutěžím. V důsledku pirátství dochází k tomu, že exkluzivitu sportovních přenosů fakticky nelze garantovat.
Platforma beoutQ přitom funguje na velmi jednoduchém principu. Prakticky přebírá a zrcadlí živé přenosy katarského provozovatele beIN Sports. Značku programu beIN plně překrývá logo beoutQ. Není tedy pochyb, že vysílání přímo pochází od beIN Sports, která je tímto způsobem dlouhodobě poškozována.
Vysílání beoutQ bylo spuštěno v roce 2017 po diplomatické krizi mezi Katarem a Saudskou Arábii. Jedním z důsledků této krize je i zákaz působení značky beIN v Saudské Arábii. Aby tamní diváci nepřišli o atraktivní sportovní přenosy, došlo k rychlému spuštění programů beoutQ, které však neplatí za vysílací práva. Není jasné jejich vlastnické pozadí ani další podrobnosti.
Archivní text: Televizní pirátství je v dnešní době jednodušší než kdy předtím