Pandemie ovlivnila cenu sportovních práv, Premier league možná obejde tender
Anglická Premier league nemusí nutně vyhlásit tender nebo aukci k dalšímu cyklu vysílacích práv. Může jednoduše prodloužit dohody se současnými držiteli. Aukce by byla nutná pouze v případě, pokud by se na Velkou Británii vztahovalo právo Evropské unie.

Emirates Stadium v Londýně. Autor fotografie Pisut Rakwong, fotobanka Pixabay.com
O vysílací práva se momentálně dělí placené televizní služby SKY UK, BT Sport a Amazon Prime Video. V zatím posledním tendru z roku 2017 zaplatili držitelé práv za vysílání zápasů Premier league na Britských ostrovech celkem 4,8 miliard liber. Pokud by se tender měl uskutečnit letos, analytici předpokládají výrazně nižší výnos.
Názor: Fotbalová Superliga ani na čtvrtý pokus nevyšla. Rebelie vůči monopolu se nevyplácí
Premier league však nechce nižší příjmy z vysílacích práv, a proto jedná se současnými držiteli práv o podmínkách jejich prodloužení za stávajících podmínek. Výsledkem je, že soutěž by mohla získat zhruba 4,7 miliard liber, což je nepatrné snížení oproti předchozímu cyklu.
Zajímavé ovšem je, že Premier league doposud vždy vyhlašovala tender k vysílacím právům pro britské území. To však bylo nutné pouze v rámci práva Evropské unie. Nyní, když je Velká Británie mimo struktur EU, nemusí nutně organizovat aukci k vysílacím právům.
Jedinou významnou překážkou nyní zůstává vážný zájem streamingové platformy DAZN o vysílání britské Premier league. Právě služba DAZN by v aukci mohla výrazně zamíchat karty a v konečném důsledku ještě i posílit očekávané příjmy soutěže z vysílacích práv. Ovšem to by platilo pouze za předpokladu, že by se ekonomika po pandemii rychle vrátila do normálu. Kde však bude fotbalový svět za 1-2 roky po covidové pandemii, to momentálně nemůže nikdo spolehlivě odhadnout.
Další informace: Různé pohledy na exkluzivitu sportovních práv v rámci Evropy