Operátoři věří v budoucnost DVB-T2 i po roce 2030, lepší terestrická technologie neexistuje
Budoucnost terestrické platformy DVB-T2 by měla být zachována i po roce 2030, dokdy jsou garantované jednotlivé vysílací frekvence. Shodli se na tom zástupci všech tří DVB-T2 operátorů působících na českém trhu. Právě budoucnost terestrické platformy byla klíčovým tématem letošní oborové konference Innovation Day v pražských Vysočanech.

Hotel Clarion ve Vysočanech, kde se uskutečnila konference Innovation Day 2022. Ilustrační foto převzato z webu hotelu
Na konferenci Innovation Day vystoupili nejen zástupci Českých Radiokomunikací, ale i techničtí ředitelé České televize a Českého rozhlasu. Prakticky všichni se shodli na tom, že platforma DVB-T2 má budoucnost i po roce 2023, dokdy mají operátoři garantované příslušné frekvence pro vysílání DVB-T2 multiplexů. Terestrická televize by sice měla pokračovat i po tomto datu nehledě na konečný výsledek WRC 2023, nicméně je otázkou, v jakém rozsahu. Zástupci Českých Radiokomunikací, České televize i společnosti Digital Broadcasting nicméně zdůraznili, že případná nutnost uvolnit pásmo 600 MHz by mohla být pro platformu DVB-T2 velmi významnou komplikací.
Ředitel pro vztahy s regulátory v Českých Radiokomunikacích Marcel Procházka ve své prezentaci označil úvahy o uvolnění tohoto pásma doslova za možnou devastaci jediné bezplatné televizní platformy.
„Změna využití byť jen části UHF pásma by znamenala devastaci digitální terestrické televize a kompletní zpoplatnění TV,“ uvedl pan Procházka s tím, že podobnou ztrátu kmitočtů nelze nahradit.
Úvahy jednotlivých odborníků týkající se možného uvolnění pásma 600 MHz se nesly v podobném duchu. Právě tento problém byl hlavním poselstvím konference. Připomeňme, že pořadatelem konference jsou České Radiokomunikace, které technicky obsluhují veřejnoprávní multiplex České televize, a na komerčním principu provozují dva komerční multiplexy společně s dceřinou firmou Czech Digital Group. Nutnost uvolnit část pásma po roce 2030 by významně ovlivnila jejich další působení na poli digitální terestrické televize.
Česká republika bude na konferenci WRC 23 prosazovat zachování současného stavu
Stanovisko České republiky na konferenci WRC 23 bude jednoznačné. Zástupci budou usilovat o zachování současného stavu, tedy „no change“. Podobná pozice se očekává i od podstatné části dalších zemí Evropské unie včetně těch, kde není terestrická platforma natolik klíčová z pohledu podílu na trhu.
Navzdory relativně apokalyptickému vyznění jednotlivých poselství lze však říci, že budoucnost terestrické platformy bude zachována i po roce 2030, i kdyby to mělo být s nižším počtem frekvencí. Může však dojít k významnému omezení počtu šířených programů oproti dnešnímu stavu. Operátoři se však budou moci na nové podmínky připravit v dostatečném předstihu, jelikož definitiva o další budoucnosti terestrického pásma bude jasná už na začátku roku 2024, tedy celých 6 let před možnou změnou.
Terestrická televize však má i přesto před sebou velmi silné období, zejména v České republice, kde její podíl na trhu přesahuje 50 procent. Znamená to, že každá druhá domácnost využívá terestrický příjem, buďto na hlavním televizním přijímači nebo na alespoň jednom televizoru v domácnosti.
Jedna dobrá zpráva vyplynula i pro samotné diváky. Za platformu DVB-T2 momentálně není náhrada. Zástupci operátorů zdůraznili, že žádná pokročilejší technologie není k dispozici. Znamená to, že by nás ani po roce 2030 snad už neměla potkat další vynucená obměna televizních přijímačů kvůli přechodu na nějakou jinou terestrickou technologii. Vzhledem k rychlosti technologického vývoje sice může časem dojít k určitým změnám, ovšem lze očekávat, že terestrický příjem bude i po roce 2030 pokračovat ve standardu DVB-T2.
Budoucnost terestrické platformy bude zachována i po roce 2030, i kdyby to mělo být s nižším počtem frekvencí. Operátoři se však budou moci na nové podmínky připravit v dostatečném předstihu, jelikož definitiva o další budoucnosti terestrického pásma bude jasná už na začátku roku 2024, tedy celých 6 let před možnou změnou.