Novináři BBC hrozí stávkou, pokud dojde ke sloučení vnitřní a mezinárodní zpravodajské sekce
Pro místní britské publikum není kanál BBC World News příliš atraktivní. Sloučení domácího programu BBC News s mezinárodní jednotkou by ale mohlo přinést značné úspory vzhledem k tomu, že v obou redakcích by došlo k výrazné redukci produkovaných pořadů.
Britská instituce veřejné služby BBC je ve velmi obtížné situaci. Její management letos předostřel plány na postupné sloučení obřích zpravodajských a publicistických redakcí, které dnes vytváří domácí i mezinárodní zpravodajství. BBC chce totiž z úsporných důvodů sloučit kanály BBC News a BBC World News do společné jednotky, která by vysílala ve dvou verzích pro domácí i světové publikum. Velká část pořadů by však byla společná. Ve výsledku by ale došlo k vlně propouštění, o práci by přišlo až 70 novinářů. Úsporný plán je reakcí vedení na fakt, že britská vláda se rozhodla nezvyšovat licenční (koncesionářský) poplatek v následujících letech, a dokonce uvažuje o jeho zrušení.Provoz dvou velkých zpravodajských jednotek pro domácí a mezinárodní zpravodajství je v dnešní globalizované době do značné míry přežitý. Pro místní britské publikum není mezinárodní produkt v podobě kanálu BBC World News příliš atraktivní. Sloučení domácího programu BBC News s mezinárodní jednotkou by ale mohlo přinést značné úspory vzhledem k tomu, že v obou redakcích by došlo k výrazné redukci produkovaných pořadů.
Nový nástupnický kanál BBC News by byl programově více „britský“, tudíž i ve své mezinárodní verzi by se výrazněji orientoval na problematiku a reálie na Britských ostrovech. Část pořadů BBC News by se rovněž objevila na hlavních programech BBC v Británii, a zároveň by tento program mohl převzít část pořadů z BBC One a BBC Two. Tato synergie by přinesla významné úspory.
K ještě výraznějším úsporám by však došlo v mezinárodní jednotce BBC World News, která má několik regionálních mutací se zaměřením na různé země. BBC na toto působení dostává od vlády zvláštní peníze, tudíž těchto světových mutací by se škrty příliš nedotkly. Ovšem došlo by k výrazné redukci v rámci centrálního programu BBC World News, který se vysílá globálně. Tento program by byl v rozhodující míře shodný s tím, co by se vysílalo i pro domácí publikum.
Pokud se tedy plány managementu uskuteční, hrozí stávka od národní odborové asociace novinářů (v originále National Union of Journalists). Teoreticky je možné, že právě tato hrozba přinutí management BBC, aby zachoval oddělené domácí i zahraniční zpravodajské vysílání, a hledal úspory jinde. Nabízí se například úspora v on-line platformách, které podle někdejších odhadů „spolknou“ až 10-15 rozpočtu, ale osloví pouze 3 procenta diváků BBC.
Nový nástupnický kanál BBC News by měl být programově více „britský“, tudíž i ve své mezinárodní verzi by se výrazněji orientoval na problematiku a reálie na Britských ostrovech. Část pořadů BBC News by se rovněž objevila na hlavních programech BBC v Británii, a zároveň by tento program mohl převzít část pořadů z BBC One a BBC Two