Nové informace k náhlému konci FLIX TV: špatný odhad trhu a napjaté vztahy s klíčovým partnerem
FLIX TV doplatila na problémy technického charakteru, které nemohla ovlivnit. Zmiňuje například neuspokojivou kvalitu satelitního signálu, který prý vypadával i v případě menších změn počasí. Dále mluví o investicích, které se minuly účinkem právě v důsledku vztahů se silnějším partnerem. Vyplývá to ze stanoviska právního zástupce FLIX TV v insolvenčním návrhu u Městského soudu v Praze. V tomto dokumentu zástupci FLIX TV podrobně popisují, co bylo příčinou problémů, do kterých se společnost dostala.
Zástupci FLIX TV zmiňují zbytečné investice do HEVC a nefungující obchodní model
V klíčových pasážích se píše, že FLIX TV na základě příslibu partnera učinila „celou řadu investic s cílem rozšířit nabídku programů a zachovat tak v budoucnu svou konkurenceschopnost“. Tím se zřejmě myslí přechod na kodek HEVC místo MPEG-4, což vyžadovalo dodání novějších (zřejmě dražších) typů set-top-boxů.
„Poskytovatel satelitních služeb (v tomto kontextu se mluví o TAG – pozn. red.) v této souvislosti přislíbil možnost rozšíření nabídky programů a zlepšení kvality vysílání. Nakonec k takovému rozšíření programů ve slibovaném rozsahu a kvalitě ovšem nikdy nedošlo a investice se ukázaly jako zbytečné,“ uvádí FLIX TV v dokumentu.
Zástupci FLIX TV dále tvrdí, že stávající obchodní model se ukázal jako „ne zcela funkční“ a pokusili se dojednat nové podmínky s TAG, ale neúspěšně. Zmiňují však, že TAG ohledně kodeku MPEG-4 vyšel vstříc konkurenční platformě Orange TV, která požadovala programy právě i v tomto standardu. FLIX přitom investoval značné prostředky do přechodu z MPEG-4 na HEVC.
„Tím se investice Navrhovatele staly zbytečnými a nebylo možné dosáhnout lepší kvality a více kanálů, jak bylo předtím přislíbeno klientům,“ uvádí doslova společnost FLIX TV s.r.o. v insolvenčním návrhu.
Konkurenční boj a specifické okolnosti, kterým bylo „velmi těžké čelit“, nakonec podle zástupců společnosti vedly k tomu, že FLIX TV ztratil velké množství zákazníků, kteří přešli k jeho konkurenci. U těch okolností se ještě jednou zmiňuje špatný signál, vysoké investice a neochota TAG jednat o další modifikované spolupráci.
Zástupci FLIX TV tvrdí, že stávající obchodní model se ukázal nefungující. FLIX investoval značné prostředky do přechodu z MPEG-4 na HEVC. Poskytovatel satelitních služeb však i poté šířil část programů v MPEG-4 kvůli požadavkům konkurenční platformy Orange TV.
FLIX TV skončil 10. října, kdy mu TAG přestal poskytovat služby
„I přes opakovanou snahu k vyjednávání přestal TAG dne 10.10.2018 Navrhovateli poskytovat další služby a doslova jej „odstřihl“ od satelitního signálu. V důsledku toho tak nutně došlo k ukončení poskytování služeb vůči zákazníkům Navrhovatele a k jeho faktické insolvenci, přičemž vzhledem k nastalé situaci a praktickému ztroskotání obchodního modelu Navrhovatele nelze očekávat jeho další činnost a zlepšení situace,“ uzavírá společnost FLIX TV svůj popis situace v insolvenčním návrhu.
Je nutné podotknout, že tento opis událostí odráží vnímání událostí ze strany zástupců společnosti FLIX TV. Telekom Austria Group může mít přirozeně jiný pohled na celou věc. Podle informací TVKOMPAS.cz bylo ovšem problémů více – některé jsme rozebrali v předešlých textech, k dalším možným důvodům se ještě vrátíme. Celkově však platí následující konstatování, které jsme napsali krátce poté, kdy FLIX oznámil odchod z trhu, a to:
Nabídka operátorů placené kabelové, internetové i satelitní televize na českém a slovenském trhu je bohatá, možná až neadekvátně v poměru k velikosti těchto trhů. V tak silném konkurenčním prostředí není prostor pro menší hráče, kteří nemají dostatečně velkou zákaznickou bázi.
Soud uvalil na FLIX.TV konkurs
V pátek 7. prosince 2018 prohlásil Městský soud v Praze konkurs na společnost FLIX.TV s.r.o. Insolvenčním správcem byl stanoven Mgr. Radim Janoušek. Soud vyzývá věřitele, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, aby tak učinili ve lhůtě 2 měsíců ode dne rozhodnutí o úpadku.