Německý Vodafone vyřadil čínskou CGTN. Prý kvůli chybějící licenci
Nechci se nijak zastávat čínské mezinárodní „zpravodajské“ televize CGTN, která může být pod kontrolou tamní státostrany. Ovšem její vyřazení z nabídek německého operátora Vodafone pod záminkou „chybějící vysílací licence“ je ukázkovým příkladem alibismu a demagogie, kterou čas od času předvede většina nadnárodních korporací.

Kontroverzní titulek ve vysílání CGTN očerňující britskou instituci BBC. Zdroj: screenshot z vysílání CGTN
Popravdě nevím, zda má CGTN na území Evropské unie platnou vysílací licenci nebo nikoliv. Jisté ovšem je, že platnost licence ve Velké Británii se na Evropskou unii už nevztahuje. Proto by se na evropské operátory nemělo vztahovat ani její zrušení.
Každý operátor má právo nastavit si programovou nabídku podle svých preferencí – obsahových a ideologických. Není ale jasné, proč Vodafone dlouhodobě šířil programy CGTN, pokud s nimi měl ideologický problém. Propagandistické pojetí těchto programů je dostatečně dlouho známé, stačí se několik dní dívat.
Je mi jasné, že argumentace Vodafone je v tomto případě účelová. Operátor si prostě usmyslel, že programy CGTN ve své nabídce šířit nebude. O žádnou vysílací licenci nejde. A je to tak v pořádku. Každý operátor má právo nastavit si programovou nabídku podle svých preferencí – obsahových a ideologických.
Není ale jasné, proč Vodafone dlouhodobě šířil programy CGTN, pokud s nimi měl ideologický problém. Propagandistické pojetí těchto programů je dostatečně dlouho známé, stačí se několik dní dívat. Stejně tak je možné napojení této značky na čínskou státostranu. Pokud tedy jeden z nejvýznamnějších německých operátorů zasáhl vůči šíření této televize až nyní, jde o zřejmé nepochopení situace nebo o levný pokus se krátkodobě zviditelnit.
Související články týkající se vyřazení programů CGTN v Británii a BBC World News v Číně