Německé veřejnoprávní programy skupiny ARD ukončily SD vysílání. Co to znamená a co bude následovat?
Navzdory tomuto historickému okamžiku zůstávají desítky německých programů i nadále k dispozici ve standardním rozlišení, a můžete je přijímat na všech digitálních satelitních přijímačích včetně těch nejstarších. Ekonomické důvody však donutily skupinu ARD, aby toto nejdostupnější satelitní vysílání vypnula a soustředila se výhradně na šíření svých stanic v HD rozlišení.
První lednový týden roku 2025 byl v oblasti satelitního vysílání poměrně historický. Německá veřejnoprávní skupina ARD, která provozuje historicky první německý kanál Das Erste, a rovněž síť regionálních televizí kdysi „třetího kanálu“, se rozhodla definitivně ukončit satelitní vysílání ve standardním rozlišení. Programové pozice všech televizí na 19,2 východně jsou i nadále aktivní, ale je na nich jen oznam o nutnosti přeladit na HD programy. Ke stejnému kroku přistoupila i rakouská instituce ORF, jejíž programy jsou rovněž šířeny už jen v HD.Programy německé veřejnoprávní televize můžete zcela legálně sledovat přes satelit i na území České republiky nebo Slovenska. Signál je volný, a je tedy dostupný zdarma ve značné části Evropy. Programy německých veřejnoprávních televizí jsou dokonce dostupné legálně u nás i v HD rozlišení!
Navzdory tomuto významnému okamžiku však zůstaly desítky různých kanálů v němčině, které budou i nadále vysílat v SD rozlišení, a dokonce i v již méně využívaném standardu DVB-S/MPEG-2. Tento standard využívá většina německých komerčních televizí, a rovněž kanály druhé německé veřejnoprávní televize ZDF. Výhodou tohoto standardu je fakt, že programy naladíte prakticky na všech fyzicky funkčních digitálních satelitních přijímačích, včetně těch nejstarších.
To je i důvod, proč se většina německých televizí doposud vyhýbala ukončení vysílání v SD rozlišení. Odhadem přibližně 7 procent německých domácností totiž stále ještě přijímá signál na starších satelitních přijímačích, jelikož programová nabídka je pro diváky dostatečná. Vedle veřejnoprávních televizí zde mohou sledovat například všechny soukromé televizní programy značek SAT1, PRO7, Kabel1, Vox, zmíněné veřejnoprávní programy, a dokonce i různé komerční sportovní nebo lifestylové kanály (Sport1, Eurosport, DMAX, TLC, HGTV a další).
Ukončení vysílání programů ARD v SD rozlišení se nejvíce dotkne domácností, ale bude mít vliv i na různá veřejná zařízení jako jsou kliniky, hotely a domovy důchodců.
Neplacená programová nabídka i na nejstarších přijímačích tedy stále ještě obsahuje vyšší desítky programů. Řada domácností tak doposud neměla důvod přecházet na HD příjem nebo alespoň kupovat nový set-top-box pro svůj starší televizor. To se ovšem může změnit právě díky tomu, že kanály ARD vypnuly SD příjem. Nyní může dojít k tomu, že počet domácností sledujících výhradně SD vysílání poklesne pod hranici, která by byla pro komerční programy důležitá.
Soukromé stanice ovšem nebudou vysílat výhradně v HD. Spíš je pravděpodobné, že postupně upgradují své SD vysílání na úspornější díky využití modernější komprese. I to ovšem bude znamenat, že diváci si budou muset zakoupit modernější satelitní přijímače. Televizím ale tento přechod přinese výrazné finanční úspory, a dojde i k uvolnění části kapacity na klíčové pozici 19,2 st. východně.
Právě finanční důvody byly klíčové i pro skupinu ARD, která díky vypnutí SD vysílání postupně ušetří desítky milionů euro ročně. Druhá německá televize ZDF má podobný krok rovněž v plánu, ale přistoupí k němu až v závěru letošního roku, případně na začátku příštího roku.
Ukončení vysílání v SD rozlišení se nejvíce dotkne domácností, ale bude mít vliv i na různá veřejná zařízení jako jsou kliniky, hotely a domovy důchodců.
Neplacená programová nabídka i na nejstarších přijímačích tedy stále ještě obsahuje vyšší desítky programů. Řada domácností tak doposud neměla důvod přecházet na HD příjem nebo alespoň kupovat nový set-top-box pro svůj starší televizor.