Největší výzvy SVOD služeb? Předplatné bez vázanosti a sdílení placených kont
Současný růst placených streamingových služeb je v období lockdownů očekávatelný. Je ale i dlouhodobě udržitelný? Pro SVOD operátory budou velmi důležité dva aspekty – předplatné bez vázanosti a sdílení placených kont mezi jednotlivými uživateli. V důsledku toho lze předpokládat, že se růst uživatelů SVOD služeb postupně zpomalí, případně tyto platformy narazí na přirozenou nasycenost trhu o něco dřív, než nyní předpokládají.
Streamingovým službám na bázi předplatného SVOD se v dnešní době neuvěřitelně daří. Z velké části za to může „doba covidová“, tedy fakt, že lidé jsou nuceni trávit svůj nejen volný čas doma. Zda je tedy současný strmý růst SVOD služeb dlouhodobě udržitelný, to se ukáže v nejbližších měsících, případně v nejbližších dvou letech. I pokud by se situace kolem lockdownů výrazně nezměnila, pro SVOD operátory budou velmi důležité dva aspekty – předplatné bez vázanosti a sdílení placených kont mezi jednotlivými uživateli.Zejména první bod je klíčový, a tím je předplatné bez vázanosti. V praxi to totiž znamená, že značná část diváků tak může své předplatné kdykoliv přerušit nebo ukončit. A čím více SVOD konkurentů je na trhu, tím výrazněji nestálá může být jejich zákaznická báze. Značná část diváků totiž nebude ochotna platit předplatné za 3-4 služby najednou. Raději budou postupně migrovat navzájem mezi jednotlivými službami.
Úvaha: Prosadí se u streamingových služeb model pay per view?
Ve svém okolí znám několik lidí, kteří si například Netflix neplatí pravidelně, ale pouze při uvedení zásadních premiér. Netflix a další giganti sice postupně omezují možnost zhlédnutí všech dílů nových seriálů najednou, ovšem zpětné zhlédnutí nijak omezeno není. Pokud tedy Netflix nebo Disney+ uvedou nový seriál, stačí počkat několik týdnů a následně si zaplatit předplatné na 1-3 měsíce. Budete mít velkou šanci, že seriál uvidíte celý.
Právě snaha diváků o kontinuální sledování nových děl rovněž velmi velkou výzvou pro streamingové hráče. Pokud diváci nedostanou to, co chtějí v jednom balíku, nemusí mít ani motivaci platit si dlouhodobé předplatné.
Další klíčovou výzvou pro operátory je sdílení aktivních kont mezi jednotlivými uživateli. Už dnes vznikají v rámci uzavřených online fór komunity, kde lze „kolektivně zaplatit“ předplatné Netflixu. Pokud tedy chcete ušetřit, můžete se o jeden uživatelský účet podělit s kamarádem nebo rodinou.
V důsledku toho lze předpokládat, že se růst uživatelů SVOD služeb postupně zpomalí, případně tyto platformy narazí na přirozenou nasycenost trhu o něco dřív, než nyní předpokládají.
Další doporučená analýza: Konkurence globálních streamingových služeb může znamenat problémy pro Netflix