Názorová analýza: Uspěje lineární televize přes 5G Broadcast? Klíčový bude zájem diváků
Obrovskou výhodou lineárního vysílání přes technologii 5G Broadcast je fakt, že divák nemusí řešit data, a může sledovat televizi neomezeně v mobilu dokonce i bez kontraktu s mobilním operátorem. V tomto případě však bude limitován pokrytím i dostupnou programovou nabídkou.

Vysílač. Ilustrační foto: Pixabay.com
Generální ředitel Českých Radiokomunikací Vít Vážan očekává, že komerční nasazení této vysílací technologie by mohlo proběhnout někdy po roce 2027. Přibližně tehdy by už mělo být na trhu – a mezi diváky – dostatečné množství přijímačů schopných přijímat 5G vysílání „ze vzduchu“, tedy nikoliv prostřednictvím mobilní sítě nebo mobilních dat.
A právě zde se dostáváme k základní vlastnosti technologie 5G Broadcast, kterou se tato technologie odlišuje od dnes již „tradičního“ způsobu sledování televize v mobilu prostřednictvím datové mobilní sítě. Technologie 5G Broadcast totiž funguje zcela nezávisle na mobilních operátorech. Divák nemusí přijímat televizi přes data, ale může využít svůj telefon nebo tablet jako běžný „terestrický“ TV přijímač. Tato vlastnost je nespornou výhodou technologie 5G Broadcast ve srovnání s mobilním datovým příjmem.
Divák nemusí řešit data, může sledovat televizi neomezeně – a televizní operátor může obsloužit neomezený počet diváků bez nutnosti nadměrně zatěžovat síť mobilních operátorů. Podobně totiž funguje i běžné terestrické nebo satelitní vysílaní, které divák rovněž přijímá „vzduchem“ a liší se jen typem antény.
Paradoxně, tato nesporná výhoda 5G Broadcastu se při zohlednění běžného diváckého chování může stát i velkou nevýhodou. Divák bude totiž u 5G Broadcastu do značné míry limitován pokrytím vysílače i dostupnou programovou nabídkou operátora, v jehož dosahu se bude nacházet. 5G Broadcast totiž bude fungovat na stejném principu jako terestrika – na svém mobilu „chytíte“ jen programy, které budou vysílat přes vysílač.
Druhou zásadní nevýhodou 5G Broadcastu na běžném mobilním zařízení může být fakt, že budete potřebovat telefon nebo tablet, který přímo podporuje tuto technologii. Na to, abyste mohli sledovat „televizi bez dat“ tak budete muset mít k dispozici příslušný tuner. A je otázkou, zda podobný tuner bude k dispozici u nejlevnějších telefonů, nebo jen u dražších modelů. To prozatím nevíme.
Technologie 5G Broadcast může být vhodná k poskytování určité nejzákladnější nabídky TV programů nebo jako doplněk k DVB-T2. Pokud ale chtějí operátoři do budoucna oslovit dnešní uživatele IPTV/OTT a mobilních videoaplikací, domnívám se, že budou muset zvolit jinou cestu. Běžná lineární televize už nemusí stačit.

Ilustrační foto Pixabay.com
Mobilní divák nevyhledává jen volně dostupné terestrické stanice. Cílí i na placené služby
Pokud to však hodně zjednoduším, dnes můžete na mobilním zařízení sledovat velmi širokou programovou nabídku, a dokonce i na těch nejlevnějších modelech chytrých telefonů. Stačí k tomu příslušná mobilní aplikace a mobilní datový balíček, nebo jen připojení k běžné WIFI síti.
Díky tomu je běžný divák už dnes zvyklý na mobilu sledovat desítky až stovky různých stanic, které může „přijímat“ přes mobilní aplikace. Nemusí přitom jít jen o placené televize, ale rovněž o různé jiné – i bezplatné obsahové platformy. Přes mobil tak můžete sledovat nejen Netflix či VOYO, ale i bezplatné platformy typu Zdarma TV, Nova Plus a další.
Právě zde je však zásadní rozdíl. Mobilní divák dnes nevyhledává jen volně dostupné terestrické stanice, ale cílí i na prémiový obsah. Pokud byste ale čekali, že si přes žižkovský vysílač ve standardu 5G Broadcast na svém mobilu „naladíte“ obsah z Netflixu nebo HBO Max, případně že si pustíte jinou oblíbenou TV aplikaci, tak je třeba poznamenat, že nikoliv. K nalezení budou jenom ty programy, které budou televizní operátoři – v tomto případě České Radiokomunikace – fyzicky šířit do „5G éteru“.
Zástupci Radiokomunikací si zaslouží obdiv za to, že tuto novou technologii v praxi přinesou na zdejší trh. Z hlediska perspektivy je však otázkou, zda bude lineární televizní vysílání pro mobilní telefony za 5 nebo 10 let ještě vůbec potřeba. Tato technologie může být vhodná k poskytování určité nejzákladnější nabídky TV programů nebo jako doplněk k DVB-T2. Pokud ale chtějí operátoři do budoucna oslovit dnešní uživatele IPTV/OTT a mobilních videoaplikací, domnívám se, že budou muset zvolit jinou cestu. Běžná lineární televize už nemusí stačit.
Dnes nikdo nedokáže odhadnout, jak se bude televizní divák chovat za 5 až 8 let. Ovšem určité trendy lze vysledovat už nyní. Podle těchto trendů si běžný divák na svém mobilním zařízení zvyká konzumovat video obsah prostřednictvím on-line platforem, nikoliv přes lineární platformy. I průměrný uživatel dnes ví, že právě na mobilu a tabletu má možnost volby, a není omezen jen nabídkou TV stanic na terestrice.
Běžný divák na svém mobilním zařízení konzumuje video obsah primárně prostřednictvím on-line platforem, nikoliv přes lineární platformy. Pokud v takové situaci dorazí na trh lineární televize prostřednictvím technologie 5G Broadcast, bude mít velmi těžkou pozici.

Online streaming. Ilustrační foto Pixabay.com
O úspěchu rozhodne nejen zájem diváků ale i cenová dostupnost přijímačů
Ano, divák je dnes nucen při sledování TV na mobilu čerpat mobilní data, ovšem i tento problém už operátoři řeší nabídkou velmi bohatých případně i neomezených datových tarifů. Televizní obsah lze rovněž sledovat i prostřednictvím WIFI sítí. A můžeme celkem oprávněně předpokládat, že za 5-8 let se situace ještě zlepší, a většina uživatelů už bude mít k dispozici skutečně neomezená data prostřednictvím mobilních sítí 5G.
Pokud v takové situaci dorazí na trh lineární televize prostřednictvím technologie 5G Broadcast, bude mít velmi těžkou pozici. Divák zvyklý konzumovat televizi přes mobil bude mít už v té době mnohem pokročilejší možnosti, a nebude mít důvod přecházet zpět k volně dostupnému lineárnímu příjmu.
O úspěchu této technologie tak v první řadě rozhodne cenová dostupnost přijímacích zařízení, a v druhé řadě skutečný zájem diváků. Žádný z těchto faktorů momentálně nelze spolehlivě odhadnout. I přesto je velmi pozitivní, že se o této technologii začíná mluvit, protože může vhodně doplnit nabídku dalších televizních platforem, které už na trhu jsou.
K tématu: České Radiokomunikace spustily testovací vysílání ve standardu 5G Broadcast
Parametry testovacího vysílání 5G Broadcast v Praze a okolí
- TV vysílač Praha - Žižkov
- Standard 5G Broadcast, FeMBMS, rel. 14 a 16
- Kanál K55, výkon ERP 32 kW, vertikální polarizace
- Pokryta Praha a Střední Čechy
- Momentální pokrytí 17 procent obyvatel ČR
- Realizátor: České Radiokomunikace
- Technologie a měřící vybavení: Rohde & Schwarz
Pilotní testovací vysílání 5G Broadcast v Praze a Středních Čechách realizuje společnost České Radiokomunikace na kanále K55, který je v pásmu 700 MHz. To bylo uvolněno pro potřeby mobilních operátorů. Po dohodě s Českým telekomunikačním úřadem však lze na této frekvenci testovat televizní vysílání pro mobilní telefony. Testovací vysílání momentálně probíhá bez časového omezení, na trhu však zatím nejsou komerčně dostupné přijímače. Diváci si budou muset na individuální příjem ještě nějaký čas počkat.
Dostupné televizní programy: ČT 24, ČT sport, CNN Prima News
Rozhlasové vysílání: Český rozhlas Radiožurnál