Domnívám se, že Česká televize měla dostatečnou odbornou i argumentační sílu, aby přesvědčila státní úředníky i politiky, že přechod na DVB-T2 v současné podobě by byl příliš drahý luxus. Nyní už je pozdě litovat a je potřeba se nové situaci přizpůsobit. I s rozpočtem nižším o 300 milionů.
Česká televize loni úspěšně završila přechod na nový vysílací standard DVB-T2 s kódováním H.265 HEVC. Díky tomu může přinést divákovi více programů než umožňovala starší platforma DVB-T. Tyto programy mohou být navíc ve vyšším rozlišení. Otázkou je, zda veřejnoprávní televize bude mít na nových programech vůbec co vysílat, když vedení instituce avizuje nutnost výrazných úspor v příštích letech.
Důvodem úspor přitom má být fakt, že poslanci odmítli prodloužit výjimku, která České televizi (ale také Českému rozhlasu) umožňovala odpočet DPH v rozsahu podobném komerčním subjektům. Tato výjimka má omezenou platnost do 31.12.2021. Díky této výjimce měla Česká televize každý rok k dispozici přibližně 300-350 milionů korun, o které tímto přijde. Výjimka však byla časově omezená a jejím původním smyslem bylo zajistit hladký přechod veřejnoprávních médií na nový vysílací standard DVB-T2 s kódováním HEVC.
Bez těchto peněz však může Česká televize mít v budoucnu určité finanční potíže. Na druhou stranu je dobré se zamyslet i nad tím, zda byly prostředky investované do digitalizace skutečně vynaloženy efektivně, a pokud ano, proč televize nyní bije na poplach, když o tyto „dočasné peníze“ přichází.
Přechod na DVB-T2 HEVC vyšel Českou televizi na více než miliardu. Šlo by to levněji?
Předem chci zdůraznit, že jsem patřil k odpůrcům plošného přechodu na DVB-T2 HEVC v České republice, který se jevil jako velmi nákladný nejen pro Českou televizi. Osobně se domnívám, že „obyčejný přechod“ na DVB-T2/MPEG-4 by byl pro televizi výrazně levnější. Za jistých okolností by dokonce šlo i nadále vysílat v DVB-T, ale to teď ponechme stranou.
Nyní jsme v éře DVB-T2 s moderním kodekem HEVC, a musíme si říct, co a jak dál. Česká televize do souvisejících procesů už investovala stovky milionů korun, a celkové náklady by měly přesáhnout 1,3 miliardy Kč.
Co za tyto peníze dostala? Především je to přechod na vyšší kvalitu obrazu. Divák má nyní všechny programy ČT k dispozici ve Full HD kvalitě i v anténní platformě DVB-T2. Předtím mohla Česká televize většinu svých programů šířit ve Full HD pouze na satelitu nebo přes kabelovou televizi a IPTV.
I přesto se nelze zbavit dojmu, že v případě DVB-T2 HEVC šlo o zbytečně drahý luxus. Divák na anténě je totiž méně náročný na obrazovou kvalitu. Pokud to hodně zjednoduším, tak z pohledu obrazové kvality jezdí Česká televize v DVB-T2 na Superbu, zatímco nejsilnější komerční televize Nova si vystačí s Fabii. Nižší kvalita obrazu přes anténu televizi Nova nijak neškodí.
Nechci tímto shazovat technologický pokrok, ani chvályhodnou roli, kterou Česká televize sehrála v přechodu z analogového pozemního vysílání na digitální. Její angažování v nedávno skončeném přechodu na DVB-T2 je však minimálně sporné, a to s ohledem na zjevnou nevyváženost. Ta spočívala v propagaci jedné z několika distribučních technologií využívaných i privátními vysílateli namísto informování striktně o novinkách týkajících se veřejnoprávního multiplexu.
Navíc vychází najevo – jak připouští i technicky ředitel ČT – že přechod na DVB-T2 nemusel být pro Českou televizi moc výhodný. „Kdybych měl rozhodnout já, tak bych do toho nešel a vymyslel bych, jak vysílat HD programy v DVB-T. Bylo by to složitější, ale šlo by to,“ připustil loni Michal Kratochvíl před členy Rady ČT.
Česká televize mohla celý přechodový proces na DVB-T2 HEVC zafinancovat jen díky zmíněnému specifickému režimu odpočtu DPH, díky čemuž měla k dispozici 300-400 milionů korun ročně navíc. Tento režim však měl být dočasný a management České televize si toho byl musel být vědom. Je sice možné, že existovala tichá politická dohoda na prodloužení tohoto režimu, jenomže u tichých dohod není nikdy nic jisté.
Výjimka z odpočtu DPH byla dočasná. České televizi pomohla financovat přechod na DVB-T2
Jenomže, přechodový mejdan končí a nyní je potřeba zaplatit účet. A ten pro televizi rozhodně není příznivý. Proinvestovat zhruba 1,3 miliardy korun jen za příslib lepšího obrazu a více programů ČT přes anténu? To nezní moc výhodně. Navíc v situaci, kdy ani není jasné, zda televize bude mít na nové kapacitě vůbec co vysílat… pokud totiž nebude mít dost peněz na programový rozvoj, nelze čekat ani spouštění nových kanálů. A poměrně štědrá kapacita veřejnoprávního multiplexu v DVB-T2 tak zůstane značně nevyužita.
V minulosti vždy platilo, že anténní příjem je mezi českými diváky nejoblíbenější, ale kvalitu – i tu obrazovou – hledá divák především na satelitu, IPTV nebo v kabelových rozvodech. Důvod je jednoduchý – vysílání přes anténu je totiž extrémně drahé ve srovnání s jinými platformami. Proto má smysl zde šířit jen některé programy v nižší kvalitě obrazu, kvůli úspoře nákladů. Anténní příjem lze tedy využít pro základní stanice v rozumném poměru ceny a výkonu.
Česká televize mohla celý přechodový proces na DVB-T2 HEVC zafinancovat jen díky zmíněnému specifickému režimu odpočtu DPH, díky čemuž měla k dispozici 300-400 milionů korun ročně navíc. Tento režim však měl být dočasný a management České televize si toho byl musel být vědom. Je sice možné, že existovala tichá politická dohoda na tom, že ČT bude mít výjimku i nadále. Jak však ukázalo středeční hlasování ve Sněmovně, u tichých dohod není nikdy nic jisté nebo zaručené.
Nyní se ČT musí naučit hospodařit bez těchto peněz. Přechod na DVB-T2 je uzavřený a televize by se měla soustředit na programový rozvoj, aby mohla svůj nový celoplošný multiplex naplnit novými kanály, tedy aby kapacitu multiplexu využila co možná nejlépe. Pokud ovšem bude kvůli tomu programově strádat, pak je namístě otázka, proč vůbec na novou platformu v této podobě přecházela.
Argument, že jí to stát nařídil zákonem, nezní příliš přesvědčivě. Osobně se domnívám, že Česká televize měla dostatečnou odbornou i argumentační sílu, aby přesvědčila státní úředníky i politiky, že přechod na DVB-T2 v současné podobě by byl pro ní příliš drahý luxus. Nemá cenu televizi tlačit do procesu, na který nemá dlouhodobě dostatek peněz. Pokud ovšem management ČT v tomto neuspěl, nyní už je pozdě litovat a je potřeba se nové situaci přizpůsobit. I s rozpočtem nižším o stovky milionů.
Kredit za titulní ilustrační fotografii: fotobanka Pixabay.com
Související článek: Česká televize přijde o výjimku z DPH, díky které financovala přechod na DVB-T2
Reakce ČT: Rozhodnutí poslanců bude mít přímý dopad na rozvoj i televizní výrobu, tvrdí ČT