Názor: TV Barrandov už není televizí jednoho muže, ale programově se zatím moc nezlepšila
Televizní skupina Barrandov se v posledních týdnech přece jen programově posunula od pořadů Jaromíra Soukupa směrem k postupnému přidávání nových relací. Nové vedení má ale stále ještě co dělat, aby se na jednotlivé kanály pod značkou Barrandov vůbec dalo dívat.
Kromě stažení pořadů Jaromíra Soukupa se toho totiž ve vysílání moc nezměnilo. Hlavní kanál TV Barrandov sice přišel s několika novými tituly, například se soutěží Šťastná 7 nebo pořadem Vaše peníze, ale to je zatím pro tříkanálovou televizi zoufale málo. Hlavní kanál zároveň odvysílal v posledních měsících několik premiérových akvizičních seriálů, ovšem ty ještě nemají své stabilní místo v programu.Zatímco hlavní kanál TV Barrandov se postupně programově vyvíjí, u zbylých dvou stanic Kino Barrandov a Barrandov Krimi se změny příliš neprojevily. Program s označením Krimi i nadále vysílá Soudce Alexandra a Soudkyni Barbaru ve velmi dlouhé smyčce. Po odchodu Jaromíra Soukupa se však soudní drama začalo objevovat takřka non-stop i na stanici Kino Barrandov. Téměř dvě třetiny vysílacího prostoru tak zabírají fiktivní kauzy. Na hlavním kanále je zas většinu času k vidění Honza Musil v Nebezpečných vztazích a dalších souvisejících pořadech.
I zde je vidět, jak moc důležitý byl pro tuto televizi její předchozí majitel Jaromír Soukup, ať si už o jeho stylu moderování nebo kvalitě jeho pořadů myslíme cokoliv. Ukazuje se, že bez jeho tvorby, a jeho osobního nasazení, je tato skupina zatím odkázaná jen na mnohočetné reprízy již mnohokrát viděných pořadů.
Na druhou stranu, vzhledem finanční kondici, v jaké se TV Barrandov nachází, lze nynější programové nedostatky snadno prominout. Nezapomínejme, že ještě před několika týdny noví majitelé řešili především to, aby TV Barrandov vůbec měla dodávky elektřiny. Proto není překvapením, že program zatím vypadá bídně. Reálné zlepšení lze pravděpodobně očekávat až na podzim, kdy začne nová televizní sezóna. Léto je z pohledu televizního trhu tak jako tak velmi slabým obdobím, a výrazné investice do programu by za této situace ani neměly smysl.
S jistou nadsázkou by šlo nynější program Barrandova označit za alternativu k monoskopu nebo černé obrazovce. Je lepší vysílat nekonečné reprízy (čest výjimkám) než nevysílat vůbec. Reprízový program udržuje televizi při životě do doby, než noví majitelé dají dohromady nový produkční tým a nové pořady. Důležité je znovu postavit funkční redakci, a vybudovat alespoň určitou knihovnu zahraničních pořadů. Když se toto podaří, určitě se to velmi pozitivně projeví i na průměrné sledovanosti a podílu na publiku.
I přesto mám k současnému vývoji na Barrandově určité výhrady. Z odborného hlediska nechápu, proč tato televizní skupina stále ještě provozuje tři samostatné kanály šířené terestrickou cestou. Chápu, že nový majitel chce televizi konsolidovat, programově upgradovat, a do budoucna prodat někomu většímu. Otázkou však je, zda jsou tři terestrické kanály pro tak malou televizní skupinu vůbec potřeba.
Tři kanály šířené přes anténu mohly být zajímavé v době před šesti nebo osmi lety. Nyní však tímto počtem už nikoho nenadchnete. Se třemi programy již nemůžete konkurovat ani Nově, ani Primě. Terestrické šíření je navíc poměrně nákladné, zvláště v situaci, kdy nemáte většinu kanálů čím naplnit.
Navíc je zřejmé, že místo pro nový terestrický program se vždycky najde, bude-li potřeba. Pokud by se tedy za rok nebo za dva ukázalo, že TV Barrandov skutečně potřebuje dva nebo tři nové kanály přes anténu, je to jen otázka dohody s operátory terestrických sítí. Operátoři i v budoucnu určitě radši upřednostní dlouhodobě fungující a ozdravenou televizní skupinu před některými méně bonitními klienty. Na českém televizním trhu dlouhodobě platí, že silnější hráč má přednost.
Skupina TV Barrandov mohla již před časem přejít na kombinaci volného terestrického vysílání u hlavního programu, a částečně placeného vysílání u dvou doplňkových stanic. Tím by ušetřila významné finanční prostředky za šíření signálu. Místo toho stále tlačí před sebou tři neatraktivní programy, za které musí ona platit operátorům místo toho, aby operátoři platili jí. Ale to už je jiné téma pro jiný článek.